Piękna, złocista cera to coś, co bywa marzeniem wielu osób, zwłaszcza kobiet. Owszem, symboliczne zmniejszenie się świata dzięki dostępowi do lotów w każdy jego zakątek sprawia, że możemy słońcem cieszyć się każdą porą roku.
Czasami jednak, z różnych przyczyn, ekspozycja na egzotyczne promienie słoneczne także zimą nie jest możliwa. Wtedy, by nadać skórze ładnego złotego odcienia i by przygotować ją na sezon wakacyjny, wybieramy wizyty w solarium.
Zważywszy na liczne apele dotyczące szkodliwości tej formy opalania, które płyną z wielu miejsc, m.in. ze strony Światowej Organizacji Zdrowia, należy jasno przyznać, że to ryzykowna forma dbania o urodę. Zwłaszcza dla osób młodych, posiadających znamiona, obdarzonych jasną karnacją. Według zaleceń lekarskich, osoby z historią onkologiczną (zwłaszcza w kierunku nowotworu skóry) w ogóle powinny zrezygnować z tej formy dbania o skórę.
foto unsplash
Temat wygląda mniej restrykcyjnie, gdy dotyczy korzystania z solarium przez osoby z wyłonioną stomią.
Osoby z wyłonioną stomią mogą one korzystać z solarium, jednak – pod pewnymi warunkami.
Gdy nie znajdują się w grupie ryzyka
Z solarium powinny zrezygnować osoby ze stomią, które nie są dorosłe, bądź są młodymi dorosłymi. Młoda skóra jest mocniej narażona na ryzyko poparzenia i zmian nowotworowych. Podobna sytuacja dotyczy osób mających jasną cerę lub taką, na której znajdują się znamiona i pieprzyki.
Osoby ze stomią, które chorowały na raka, bądź są w trakcie terapii, również nie powinny opalać się w solarium. Jeśli osoby ze stomią nie znajdują się w żadnej z tych grup mogą rozważać wizyty w solarium ale…
Po konsultacji z lekarzem
Zawsze i w każdym wypadku planowania wizyty bądź cyklu wizyt w solarium należy temat zgłosić i przedyskutować z lekarzem.
foto unsplash
Nie eksponując stomii na światło solarnych lamp
Jak w przypadku kąpieli słonecznych – stomię należy bezwzględnie chronić przed promieniowaniem. Stomii nie należy opalać ani w solarium, ani w warunkach naturalnych. Grozi to poparzeniami samej stomii, a także wrażliwej skóry w jej najbliższej okolicy.
Używając kremów z filtrem.
Tylko takich, które są dedykowane opalaniu ciała w solarium. Kremy typowe do ochrony ciała podczas naturalnych kąpieli słonecznych w solarium nie działają i nie chronią.
Stosując umiar
Należy dopasować ilość i długość pojedynczych sesji do kondycji skóry. Zdecydowanie nie należy intensyfikować wizyt w solarium dla szybszego lub mocniejszego efektu. Tu obowiązuje zasada: co za dużo to niezdrowo.
Obserwując swój organizm i skórę
Po każdej wizycie w solarium należy dokładnie obejrzeć skórę pod kątem ewentualnych zmian, jakie mogły na niej zajść pod wpływem promieni UV. Każdą skórną zmianę lub pogorszone samopoczucie, jakie nastąpiło po wizycie w solarium, należy skonsultować z lekarzem.
Zarówno podczas naturalnych kąpieli słonecznych, jak i wizyt w solarium, warto zadbać o większy komfort w kontekście stomii. Czyli przed czasem słonecznego relaksu warto opróżnić woreczek, bądź założyć nowy i – jeśli w ten sposób, drodzy Przyjaciele, poczujecie się pewniej – wzmocnić przylepiec płytki przez naklejenie na niego półpierścieni uszczelniających.
Pozdrawiamy, Med4Me Team
foto unsplash