Sprzęt stomijny i akcesoria stomijne – jak o nie dbać i jak przechowywać wiosną i latem

Wiosna, obok dłuższego dnia i wszechobecnej zieleni oznacza także skok temperatur, które w tym czasie, także w Polsce często szybują naprawdę wysoko. Ku uciesze zmęczonych zimną rodaków – także stomików.,

Czas wyższych temperatur tradycyjnie rozpoczyna długi majowy weekend. Po nim – jeśli tylko nie ma żadnych pogodowych zachwiań – temperatura wciąż rośnie, by latem osiągnąć swoje maximum. To jest moment, w którym warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jak najlepiej zabezpieczyć sprzęt i akcesoria stomijne, by w tak piękną pogodę nie siedzieć w domu? 🙂

Coraz wyższa temperatura cieszy i z reguły powoduje wzrost naszej energii. Wychodzimy na świeże powietrze częściej. Częściej też planujemy małe i większe wyprawy w plener. 

W kosmetyczce stomików prócz kremu do opalania i produktów typowo higienicznych znajduje się też stomijny sprzęt a także akcesoria stomijne. Podstawowy zestaw sprzętu stomijnego i akcesoriów, z których stomik korzysta podczas rutynowej higieny stomii to głównie:

– woreczki stomijne jedno- lub dwuczęściowe
– spray wspomagający odklejanie starego woreczka
– spray bariera ochronna
– chusteczki czyszczące skórę
– półpierścienie hydrokoloidowe służące do oklejania płytki stomijnej
– półpierścienie z aloesem, służące do złagodzenia dolegliwości bólowych dotyczących skóry pod płytką stomijną
– pasta uszczelniająca w tubce
– lub opcjonalnie do niej – uszczelniające pierścienie hydrokoloidowe.
+ oczywiście stomijne woreczki. W zależności od preferencji i wyboru – jedno lub dwuczęściowe

Warto zauważyć, że produkty stomijne, a zwłaszcza stomijne akcesoria nie lubią temperatur ekstremalnych. I to – z obu przedziałów. A to oznacza, że w skrajnych temperaturach stomijne akcesoria nie najlepiej spełniają swą rolę. I to zarówno w zbyt niskich temperaturach jak i w temperaturach (zbyt) wysokich.

Taki stan rzeczy nie oznacza wcale, że stomik nie może odwiedzać miejsc zimnych lub bardzo gorących. To mylne założenie, bo stomik może wszystko to, na co pozwala mu stan zdrowia, kondycja i wyobraźnia.

Wśród naszych klientów są więc osoby podróżujące w zimne destynacje, jak również – takie, które wolą temperatury „afrykańskie”. Innymi słowy nie ma żadnych przeciwwskazań sprzętowych ograniczających podróżniczą mobilność stomika. Kluczem jest właściwe dbanie o sprzęt i akcesoria znajdujące się w plecaku lub podróżnej torbie.

Główną zasadą w transportowaniu i przechowywaniu sprzętu jest to, by nie narażać go na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych – głównie – temperatur.

Mając na uwadze, że przyszła wiosna a wraz z nią skok wysokich temperatur, w kontekście stomijnych akcesoriów i sprzętu warto pamiętać więc, by:

– na czas transportu właściwie zabezpieczyć – zarówno sprzęt jak i stomijne akcesoria. Pamiętajmy, że w przypadku lotu samolotem, stomik może wnieść je na pokład wraz z bagażem podręcznym’

– sprzęt i akcesoria stomijne zawsze należy przechowywać w czymś, co osłoni te istotne dla stomika produkty przed wpływem warunków atmosferycznych w tym, głównie słońca. Najlepiej służy to tego kosmetyczka lub saszetka;

– sprzęt stomijny i stomijne akcesoria nie powinny być narażone na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Produkty te należy więc przechowywać tam, gdzie słońce nie świeci na nie bezpośrednio. Jeśli nie ma możliwości, by stomijne akcesoria i woreczki trzymać w pomieszczeniu – warto zadbać, choć o to, by rzeczy te znajdowały się w cieniu. W saszetce lub kosmetyczce.

Należy mieć świadomość, że wystarczy zaledwie parę minut w temperaturze powyżej 20 stopni, by zmiękły i odkształceniu uległy hydrokoloidowe pierścienie uszczelniające. Także pasta uszczelniająca nie wytrzyma konfrontacji z bezpośrednim wpływem wysokiej temperatury i zmieni swą konsystencję. Natomiast półpierścienie hydrokoloidowe służące do większej ochrony przylepca stomijnego woreczka – posklejają się, przez co, będzie trudno je rozdzielić i użyć.

Pamiętajmy więc, by sprzęt stomijny trzymać zawsze w cieniu a najlepiej – jeśli tylko jest taka możliwośćw nieprzegrzanym pomieszczeniu,

Wyjeżdżając w podróż stomik często zabiera z sobą tylko część akcesoriów. Tyle, ile będzie mu potrzebne + mały zapas „na wszelki wypadek”. Zazwyczaj pakuje je bezpośrednio do saszetki podróżnej bądź kosmetyczki, nie biorąc oryginalnych opakowań, które mogą zabrać sporo miejsca. Warto więc także wyrobić sobie rutynę przeglądania (po powrocie z wyprawy) tego, co zostało zabrane i nie zostało użyte. Bywa, że leżący dłuższy czas w torebce czy plecaku „zestaw wyjazdowy” potrzebuje wymiany z uwagi na fakt, że posklejały się półpierścienie lub zaschła pasta. Lepiej przekonać się o tym przed kolejną wyprawą.

Wielu stomików korzystając z możliwości wiosennych i letnich wyjazdów stosuje zamienniki, które łatwiej mieszczą się w podróżnej kosmetyczce. Dotyczy to na przykład chusteczek do oczyszczania skóry wokół stomii lub tych z barierą ochronną, które są alternatywą do tych samych produktów w sprayu.
W podróży wielu stomików wybiera produkty, które są wygodniejsze i łatwiejsze w aplikacji podczas mniej dogodnych warunków. Dotyczy to na przykład zmiany woreczka w toalecie publicznej, czy wprost w plenerze. W momencie gdy stomik nie ma swobodnego dostępu do bieżącej wody łatwiej użyć pierścienia hydrokoloidowego, niż pasty uszczelniającej w tubce, nad ktorą w warunkach polowych i bez wody – trudniej zapanować.

Warto pamiętać też o tym, by prócz chusteczek do oczyszczania skóry zawsze mieć z sobą także butelkę wody. Służy ona oczywiście zarówno do picia ale też – do zwilżenia rąk, jeśli stomik wybierze jednak pastę zamiast pierścienia uszczelniającego, a przyjdzie mu zmieniać woreczek w warunkach bez dostępu do wody.
By oczyścić skórę wokół stomii przydadzą się dedykowane do tego celu chusteczki. Z kolei – chcąc oczyścić ręce przed i po zmianie woreczka, nie mając dostępu do wody, warto mieć w plecaku zwykłe kosmetyczne wilgotne chusteczki.

Pozdrawiamy serdecznie, Zespół Med4Me

Dodaj komentarz