Stoma kolędowanie, czyli o czym pamiętać idąc na świąteczną kawę

Czas świąteczny to czas, w którym częściej i chętniej wchodzimy w interakcje towarzyskie. Spotykamy się na obiadach i kawach.

Dla wielu osób ze stomią wyjścia po operacji, zwłaszcza te pierwsze, bywają trudnym przeżyciem ze względu na stres, jaki im towarzyszy. Stomicy boją się kompromitacji, za którą uważają nierzadko słyszalne odgłosy pracującej stomii, balonowanie woreczka, jego odznaczanie się pod ubraniem, czy też – podciekanie treści pod płytkę i jej niekontrolowane odklejanie się poza domem – w miejscu publicznym lub podczas spotkania u znajomych, lub rodziny.

Co zrobić, by dla osób ze stomią czas ten był czasem przyjemnym i pełnym dobrych wspomnień?
Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

foto unsplash

1. Przed wyjściem z domu zmień woreczek lub go opróżnij.
To ważne, ponieważ zwiększa komfort i poczucie pewności. Warto też nie jeść tuż przed wyjściem z domu tak zaplanować posiłki, by ich spożycia do wyjścia z domu upłynęła minimum godzina.

2. Dla zwiększenia komfortu psychicznego oklej płytkę stomijną półksiężycami.
Zwiększają one powierzchnię, jaka „trzyma” woreczek na ciele, a przez to także powodują większy komfort psychiczny i pewność siebie.

3. Pamiętaj, by przed spotkaniem nie jeść rzeczy powodujących wzdęcia bądź gazy.

foto unsplash

4. Postaw na odzież wygodną, która nie będzie uciskać miejsca, w którym wyłoniona została stomia.
Warto zadbać o taki outfit, który nie będzie przyciągał uwagi do woreczka. Jeśli nie chcesz, by woreczek odznaczał się pod ubraniem, załóż dodatkowo marynarkę, luźny kardigan bądź chustę, której końce luźno będą opadać na brzuch.

5. Wychodząc z domu miej z sobą zawsze zestaw do zmiany woreczka, tak zwaną kosmetyczkę stomika.
W kosmetyczce warto mieć to, co przydaje się podczas zmiany woreczka, czyli 1-2 woreczki z wyciętymi otworami w płytkach stomijnych, spray wspomagający odklejanie płytki, spray – bariera ochronna, pasta uszczelniająca lub – pierścienie uszczelniające, kilka chusteczek do oczyszczania skóry.
6. Jeśli martwisz się odgłosami wydawanymi przez stomię, wybierz miejsce spotkania, w którym będziesz się czuć komfortowo. Jeśli tylko masz na to wpływ, na miejsce spotkania wybierz przestrzeń, w której panuje gwar lub w tle leci muzyka.
7. Ogranicz napoje gazowane i alkoholowe. Zwłaszcza one wpływają na większą produkcję gazów, a te powodują napełnianie się worka i jego balonowanie, co mocno odznacza się pod odzieżą.

foto unsplash

Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli stresuje Cię temat spotkań okołoświątecznych i nie czujesz się gotowy na to, by mu sprostać, daj sobie czas. Nie musisz przyjmować zaproszenia na kawę i ciastko, jeśli czujesz, że Cię to przerasta. Możesz natomiast przejąć rolę gospodarza i zaprosić swoich bliskich do siebie. Znajome miejsce i własna łazienka budują komfort, który pozwoli Ci oswoić strach przed interakcjami społecznymi.

Jeśli natomiast potrzebujesz wsparcia i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, koniecznie skontaktuj się z nami. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by rozwiać Twoje wątpliwości i pomóc Ci przełamać strach przed wyjściem nie tylko z domu, ale także – ze strefy niepewności lub lęku. Warto pamiętać, że stomia zrozumiana to stomia, która przestaje przerażać.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia – dobrze trafiłeś. Zadzwoń lub odwiedź jeden z naszych sklepów. Czekamy na Ciebie.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dodaj komentarz