Czy osoba z wyłonioną stomią może wrócić do pracy zawodowej?
To pytanie obok diety, uprawiania sportu i prowadzenia samochodu pojawia się równie często podczas naszych rozmów z osobami świeżo po wyłonieniu stomii.
Mamy świadomość, że aby w pełni zaakceptować stomię i wrócić do jakościowego życia, trzeba tę stomię zrozumieć. Z tego właśnie powodu chętnie dzielimy się swoją wiedzą w zakresie stomii we wszelkich tematach, w których posiadamy merytoryczną lub praktyczną wiedzę.
Zatem – czy osoba z wyłonioną stomią może wrócić do pracy zawodowej?
Może 🙂
Jeśli nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań.
Osoby z wyłonioną stomią mogą też pracować w pełnym wymiarze godzin. Oczywiście, pod warunkiem, że i tu nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań.
foto pixabay
Podczas wybierania rodzaju pracę, warto by osoby z wyłonioną stomią, kierowały się pewnymi wytycznymi. Pomogą one wybrać im taką ścieżkę kariery, która nie będzie kolidować z nową jakością i tempem życia. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na:
– Stan zdrowia i kondycja fizyczna
warto skonsultować swoje plany zawodowe z lekarzem, by upewnić się, że stan zdrowia pozwala na wykonywanie określonych obowiązków zawodowych.
foto pixabay
– Samopoczucie psychiczne
osoby ze stomią często mają duży problem z jej akceptacją. Jeśli nie wystarczy wsparcie najbliższych oraz grupy wsparcia to warto skonsultować temat ze specjalistą. Pomoże on zrozumieć natłok emocji, zwłaszcza pojawiających się w kontekście środowiska innego niż domowe. Profesjonalne wsparcie emocjonalne może pomóc w lepszym funkcjonowaniu w pracy.
– Rodzaj pracy
ma znaczenie, bo o ile osoby ze stomią mogą pracować, o tyle powinny zwracać uwagę na zakres obowiązków, zwłaszcza jeśli od operacji nie minęło zbyt wiele czasu. Niektóre prace mogą być bardziej wymagające fizycznie lub stresujące, co może wpływać na komfort osoby ze stomią. Prace, które wymagają dużej aktywności fizycznej, podnoszenia ciężarów lub są bardzo stresujące, mogą być trudniejsze do wykonywania i wymagają konsultacji z lekarzem.
Warto też przypomnieć, że zarówno dźwiganie, jak i podnoszenie ciężkich rzeczy nie jest wskazane w przypadku osób po operacji wyłonienia stomii.
Rodzaj i wielkość obciążenia powinna być skonsultowana z lekarzem.
foto pixabay
– Warunki pracy
wskazane jest, by miejsce pracy było dostosowane do potrzeb osoby ze stomią. Wybierając pracę, warto zwrócić uwagę na ten istotny fakt. Dobre warunki pracy dla osób z wyłonioną stomią to takie, które obejmują: swobodny dostęp do toalety, możliwość wyjścia na przerwę, gdy zajdzie taka potrzeba (wynikająca z posiadania stomii), czy też – odpowiednie warunki higieniczne. Mowa tu o dostępie do łazienki z podstawowym wyposażeniem, do którego prócz toalety zaliczamy także umywalkę, półeczkę, kosz na śmieci, lustro).
– Mile widziane jest wsparcie ze strony pracodawcy
obejmujące właściwe warunki pracy i dostosowanie jej do możliwości zatrudnionego stomika. Ten punkt często nie ma zastosowania, ponieważ wiele osób ze stomią nie decyduje się na to, by poinformować pracodawcę o tym, że nosi woreczek.
foto pixabay
Czy osoba z wyłonioną stomią ma obowiązek poinformowania o jej posiadaniu pracodawcę?
Osoba z wyłonioną stomią nie ma obowiązku zgłaszania pracodawcy faktu posiadania stomii. O ile jej stan zdrowia nie wpływa na zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych. A także – nie stanowi zagrożenia dla jej bezpieczeństwa lub bezpieczeństwa innych. Decyzja o poinformowaniu pracodawcy zależy od samej osoby i jej komfortu z ujawnianiem takich informacji.
foto pixabay
Czy pracodawca ma jakieś dodatkowe obowiązki z tytułu zatrudniania osoby ze stomią?
Nie. Pracodawca, który zatrudnia stomika, nie posiadającego orzeczenia o niepełnosprawności, nie ma dodatkowych obowiązków związanych wyłącznie z faktem, że pracownik ten ma stomię.
Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami (a w niektórych przypadkach osoby ze stomią posiadają także orzeczenie o niepełnosprawności) mogą podlegać przepisom nakładającym na nich pewne obowiązki wynikające z tego tytułu.
foto pixabay
Życie ze stomią może być życiem zwykłym i nie różniącym się zbytnio od tego sprzed stomii. To może być życie pełne aktywności fizycznej, dobrej kuchni, udanego życia towarzyskiego, a także zawodowego. Warto uwierzyć, że jest to możliwe i próbować wprowadzić to w czyn, zwłaszcza, że aktywność towarzyska i zawodowa znacznie zwiększa komfort psychiczny osób z wyłonioną stomią
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me
foto pixabay
Źródła, którymi wsparty został ten artykuł:
Nationale Federatie Stomaverenigingen (Holandia)
American Cancer Society
Cancer Research UK
Kodeks Pracy