Słowo stomia w życiu przyszłego stomika rodzi wiele pytań, zwątpienia i lęku. Jednym z pytań, jakie przyszły stomik zadaje w gabinecie lekarskim, dotyczy czasu, na jaki ma mieć on worek. I to wcale nie jest niemądre pytanie z uwagi na fakt, że stomie wyłania się czasowo i na stałe.
Stomia czasowa – to stomia odwracalna. Wyłania się ją na określony czas i po jego upływie, podczas kolejnej operacji, lekarz chirurg przywraca ciągłość przewodu pokarmowego. Tym samym zamyka stomię i umożliwia pacjentowi powrót do naturalnego i – jak wielu mawia – „normalnego” sposobu załatwiania swoich fizjologicznych potrzeb. Stomie czasowe wyłaniane są z wielu powodów. Zarówno u dzieci (także tych zupełnie maleńkich – noworodków), jak i u osób starszych. Wyłania się je m.in., by odbarczyć jelito, wygoić pooperacyjne rany i pomóc mu wrócić do dobrej kondycji.
Przywrócenie ciągłości układu pokarmowego nosi nazwę – zespolenia i jest kolejną, po wyłonieniu stomii, operacją.
foto pixabay
Czas zamknięcia stomii czasowej zależy od przyczyny jej wyłonienia oraz indywidualnego procesu gojenia pacjenta. Najczęściej stomia czasowa jest zamykana po około 3 do 12 miesiącach. Ten okres może się jednak wydłużyć lub skrócić w zależności od kilku czynników. Należą do nich:
– stan zdrowia pacjenta
Warunkiem zespolenia jest to, że pacjent musi być w pełni wyleczony, a jego jelita muszą być w stanie normalnie funkcjonować przed zamknięciem stomii.
– cel wyłonienia stomii
W przypadku zapalnych chorób jelit (np. choroby Leśniowskiego-Crohna czy wzjg) lub po operacjach dokonywanych na jelitach, stomia jest zamykana dopiero po ustabilizowaniu stanu choroby.
– powikłania pooperacyjne
Jeśli pojawią się komplikacje związane z gojeniem lub inne problemy zdrowotne, proces zamknięcia stomii może być opóźniony.
foto pixabay
Decyzja o zamknięciu stomii zawsze podejmowana jest przez chirurga po dokładnej ocenie stanu zdrowia pacjenta, a zamknięcie stomii wymaga kolejnego zabiegu chirurgicznego.
Operacja zespolenia to poważna decyzja i wielu stomików, mimo że ma na nią zgodę lekarza, nie decyduje się na nią z obawy przed powikłaniami, których ryzykiem wystąpienia obarczona jest operacja zamknięcia stomii.
Stomia stała – to stomia wyłaniana już na zawsze. Bez względu na jej rodzaj.
Dotyczy sytuacji, gdy choruje lub uszkodzony zostaje również ostatni odcinek jelita, czyli odbytnica i odbyt, w związku z czym trzeba go usunąć. Usunięcie odbytu w zasadzie zamyka temat zespolenia.
Dbanie o stomię
Stomia to stomia – bez względu na to, czy wyłaniana jest na czas określony, czy też już na stałe. W obu wypadkach należy o nią dbać z taką samą uważnością i dbałością.
Właściwa rutyna stomijna pozwala żyć ze stomią dobrze i bez dyskomfortu. Dlatego właśnie, bez względu na rodzaj stomii i czas, na jaki została wyłoniona, warto dbać, by zawsze była dobrze i rzetelnie zaopatrzona. Z uwzględnieniem dobrze dobranego worka stomijnego (dotyczy rodzaju płytki – wypukła lub standardowa płaska). Właściwe dbanie o skórę wokół stomii sprawia, że jest ona zdrowa i bez podrażnień – co znacznie wpływa na jakość życia z nią.
Drogi Przyjacielu Stomiku, skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania, jak dbać o swoją stomię. Pomożemy, doradzimy i skontaktujemy Cię z opiekunką stomijną, która objaśni Ci zawiłości stoma-harmonogramu dbania o skórę pod woreczkiem.
Dodatkowo skontaktuj się z nami także wtedy, gdy masz stomię na stałe i nie możesz tego faktu zaakceptować. W ramach Stoma PKS-ów (Punktów Konsultacyjno-Szkoleniowych, prowadzonych przez Fundację Stomalife, której działania wspieramy) skontaktujemy Cię ze specjalistami, którzy pomogą Ci zrozumieć Twoje emocje i ogarnąć nową rzeczywistość.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team