O tym, że osoby z wyłonioną stomią mogą żyć aktywnie, już wspominaliśmy. O tym, że mogą uprawiać sport – także.
Pisaliśmy też o prozdrowotnych wartościach aktywnego życia, które są dobre zarówno dla ciała, jak i ducha. I to także osób z wyłonioną stomią.
Wiele razy spotykamy się z pytaniami, jaki sport jest najbezpieczniejszy, a także kiedy i jak zacząć go uprawiać.
Przede wszystkim należy wyraźnie zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak jeden właściwy sport, który uprawiać mogą osoby ze stomią.
Aktywizacja, którą będą wspomagać organizm po wyłonieniu stomii, zależy od wielu czynników. To zasadniczy powód, dlaczego nie sposób wyróżnić i wskazać jednej konkretnej, dobrej dla wszystkich.
foto pixabay
Kondycja i możliwości osób z wyłonioną stomią różnią się ze względu na wiele czynników, z których głównymi są:
– stan zdrowia,
– tempo rekonwalescencji,
– kondycja i rodzaj aktywności uprawianej przed operacją,
– nastawienie psychiczne.
Często zdarza się, że osoby, które przed wyłonieniem stomii uprawiały sporty wyczynowe, wracają do nich po czasie potrzebnym na rekonwalescencję, często też wybierają inne dyscypliny, które ze względu na stomię są dla nich bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. Jednocześnie równie często zdarza się, że wyłonienie stomii gasi motywację. Nie tylko tę do uprawiania sportu, lecz także tę do zwykłego życia.
W tym miejscu wielu naszych przyjaciół ze stomią podkreśla, że bardzo pomocna okazała się pomoc najbliższych, grupy wsparcia dla stomików bądź psychologa, który pomógł ułożyć i zrozumieć nowe emocje.
foto pixabay
Aktywizacja ruchowa to bardzo ważna rzecz. Zdrowy ruch to naturalny suplement pomagający osobom ze stomią wrócić na łono społeczeństwa i zwłaszcza we własnej głowie znów czuć się normalnym.
Pamiętajmy też, że sport to nie tylko wyczynowa aktywność zarezerwowana tylko dla młodszych. Sport to każda forma ruchu, w której odnajdujemy się bez względu na wiek, czy kondycję.
Dlatego, w przypadku chęci pomocy w doborze aktywizacji najlepiej skupić się na przykładach z życia. Tak też zrobimy, typując na podstawie rozmów z naszymi Przyjaciółmi Stomikami, jakie sporty ich uspokajają, a jakie dodają skrzydeł.
Jakie sporty typują nasi przyjaciele ze stomią?
Jest ich kilka. I ponoć to absolutne pewniaki 😉
foto pixabay
Zgodnie z typami naszych przyjaciół ze stomią nasze Stoma Top 5 wygląda tak:
1./ Spacer
To forma aktywizacji, która nie wymaga wielkiej kondycji, a mimo to uprawiana regularnie przynosi dla organizmu wymierne korzyści – lepszy sen, apetyt i samopoczucie.
2./ Nordic Walking
Spacer/marsz z kijami. To bardziej aktywna forma spaceru, którą cenią sobie osoby z ciut lepszą kondycją. Dozowany umiejętnie spacer, także ten z kijami, nie nadwyręża stomii. Zbawiennie działa natomiast na sylwetkę, poprawia pracę serca i redukuje stres.
3./ Pływanie
Kiedy tylko osoby ze stomią przepracują fakt, że ta forma rekreacji wymaga eksponowania ciała w kostiumie kąpielowym, szybko odczują korzyści płynące z tego rodzaju aktywizacji. Pływanie m.in. doskonale rozluźnia i świetnie wpływa na sylwetkę. Dodać należy, że wszystkie dostępne w naszych sklepach woreczki stomijne są nieprzemakalne i można w nich korzystać z basenu, kąpieli w rzece, morzu lub jeziorze.
4./ Bieganie, jogging
Jest jedną z ulubionych form zdrowego ruchu, choć wymaga lepszej kondycji.
5./ Jazda na rowerze
Świetnie reguluje wagę, doskonale wpływa na krążenie, poprawia nastrój.
Na dalszych miejscach nasi przyjaciele ze stomią wymieniają taniec, wspinaczkę górską, morsowanie, fitness, gry zespołowe i sztuki walki.
foto pixabay
Warto jednak zaznaczyć, że by sport nie szkodził, a wspomagał, należy skonsultować swoje sportowe plany z lekarzem. To on, mając wgląd w leczenie i rekonwalescencję osoby z wyłonioną stomią, ma decyzyjny głos w temacie kiedy i w jakim natężeniu można wrócić bądź rozpocząć aktywizację ruchową.
Warto też właściwie zabezpieczyć stomię i stomijny woreczek, by podczas fizycznej aktywizacji nie sprawiał dyskomfortu lub by się nie odkleił. Można użyć stomijnego pasa. Przytrzyma on w miejscu woreczek stomijny, zwłaszcza podczas sportów wymagających gwałtownych ruchów, można też zabezpieczyć mocniej przylepiec, używając w tym celu półksiężyców hydrokoloidowych.
O wszystkich szczegółach opowie Wam, Drodzy Kochani, nasz personel. Zapraszamy do kontaktu 🙂
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team
foto pixabay