Jak podkreślamy wiele razy, nie ma żadnych przeciwwskazań (o ile lekarz nie widzi tego tematu inaczej) do tego, by osoby z wyłonioną stomią prowadziły życie towarzyskie. Nawet bujne i intensywne.
Słowem, stomik może chodzić na prywatki, lub je organizować. Może też bywać na dyskotekach lub w innych miejscach, gdzie jest głośno i gdzie się dużo tańczy, je, a nawet – pije.
foto: unsplash.com
Stomia i domówka, czy to się uda?
Z całą pewnością! 🙂
Wystarczy się tylko do tego tematu dobrze przygotować. Osoby z wyłonioną stomią mogą spędzać czas aktywnie. Mogą więc tańczyć i grać w różne gry towarzyskie, często wymagające, choć minimalnych zdolności gimnastycznych.
foto: unsplash.com
By dobrze bawić się podczas takich spotkań warto pamiętać o tym, by zabrać z sobą kosmetyczkę stomika, a w niej to, co potrzebne jest do nadprogramowej zmiany woreczka „w terenie”, czyli:
– dodatkowe woreczki i nożyczki, jeśli wycinamy otwór w płytce. Można wziąć również płytkę już z odpowiednio dociętym otworem.
– spray wspomagający odklejanie woreczka
– chusteczki czyszczące okolice stomii z resztek po poprzednim woreczku
– chusteczki z barierą ochronną lub spray
– pastę uszczelniającą lub hydrokoloidowy pierścień uszczelniający
– półpierścienie z aloesem, w razie gdyby okolice stomii były podrażnione i wymagały pomocy
Warto również pamiętać o tym, by:
– przed imprezą upewnić się, że woreczek trzyma się dobrze ciała i nie wymaga zmiany lub – dla pewności – wymienić worek stomijny na nowy
– dla pewności obkleić przylepiec worka półksiężycami wzmacniającymi jego działanie, zwłaszcza gdy wiemy, że impreza będzie zawierała elementy zabaw ruchowych
– tak dobrać odzież, by nie uciskała okolic stomii i by napełniający się podczas imprezy woreczek „miał miejsce” i przestrzeń, by gromadzić treść.
– stosować zasadę umiaru zarówno w temacie trunków, jak i dań. Pamiętajmy, że choć zdrowe jedzenie z definicji nie szkodzi – jego nadmiar już zdecydowanie tak.
– warto też powstrzymać się przed spożywaniem rzeczy potencjalnie niewskazanych dla stomików z uwagi na możliwość zatkania stomii, a są nimi mi.n. orzeszki, ciastka z makiem, popcorn.
A co z alkoholem?
Należy podkreślić, że alkohol nie jest zalecany nikomu i w żadnej sytuacji nie jest rekomendowany. Bez względu na to, czy temat dotyczy stomika, czy osoby bez stomijnego worka.
Pamiętajmy, że picie nadmiernej ilości alkoholu prowadzi do konsekwencji, zarówno tych fizycznych, jak i natury psychicznej. Przyczynia się do wielu chorób w tym również do rozwoju wielu rodzajów nowotworów.
foto: unsplash.com
A okazjonalny toast podczas wyjątkowych okazji?
Jeśli stomik decyduje się na alkohol, ważne, by była to niewielka ilość i by był to alkohol bez bąbelków.
Piwo, prosecco, szampan nie są wskazane, ponieważ nawet w stosunkowo niewielkiej ilości mogą prowadzić do złego samopoczucia (bolesne wzdęcia) oraz awarii polegającej na (nierzadko gwałtownym w takiej sytuacji) odklejeniu się woreczka w najmniej spodziewanej sytuacji.
W przypadku okazjonalnych toastów lub umiarkowanej ilościowo degustacji, osobom ze stomią rekomenduje się zdecydowanie trunki o niewielkiej ilości procentów i o stonowanym smaku, czyli bardziej niż słodki likier lepiej wybrać wytrawne bądź półsłodkie wino.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team
foto: unsplash.com