Większość osób z wyłonioną stomią z czasem wraca do swojej przedstomijnej życiowej aktywności, ponieważ, z definicji, stomia przywraca komfort życia i pozwala kontynuować je bez większego zwalniania tempa.
Niestety wiele osób ze stomią, choć nie ma ku temu fizycznych przeciwwskazań, nie widzi przestrzeni na powrót do dawnego życia. Dzieje się tak z powodu braku zgody na nowe życie z woreczkiem. I – braku akceptacji stomii.
Taka postawa powoduje poczucie krzywdy i braku mocy sprawczej i wymaga pomocy. A zważywszy na fakt, jak dobre i jakościowe życie może być udziałem osób z wyłonioną stomią – warto z niej skorzystać.
Wśród wielu pytań, jakie pojawiają się od osób na początku swojej stomijnej drogi, szczególnie często pada jedno konkretne. A mianowicie:
Czy osoba ze stomią może prowadzić pojazd mechaniczny? Innymi słowy – czy może siadać za kółko, tak, jak to czyniła przed operacją?
MOŻE 🙂
Stomia nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu. Osoba z wyłonioną stomią może prowadzić samochód, jeśli tylko czuje się komfortowo za kierownicą i jeśli – nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych.
Warto jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Są nimi:
– Stan zdrowia osoby z wyłonioną stomią, zwłaszcza gdy nie minęło wiele czasu od operacji i osoba taka znajduje się w okresie rekonwalescencji. Warto zapytać lekarza, czy konkretny moment, który to stomijny rekonwalescent wybrał na powrót do jazdy samochodem, jest właściwy i nie zagraża jego zdrowiu.
– Wygoda i bezpieczeństwo – szczególnie, gdy od operacji nie minęło wiele czasu, warto zadbać o komfort siedzenia. Zwłaszcza gdy taka pozycja (siedząca) ma trwać dłuższy czas. Gdy długotrwała pozycja siedząca, np. z uwagi na szwy. lub niedostateczne wygojenie, sprawia dyskomfort, warto zastosować specjalną poduszkę lub sięgnąć po inne rozwiązanie mogące zwiększyć komfort siedzenia.
– Samoobserwacja – ważne jest, aby osoba z wyłonioną stomią kierująca pojazdem regularnie monitorowała swoje samopoczucie. A także by unikała prowadzenia pojazdu, jeśli odczuwa jakiekolwiek dolegliwości, zmęczenie, ból lub inne objawy, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdu.
Jak można zaobserwować, zalecenia te niewiele różnią się od tych, które mogłyby dotyczyć osoby nie posiadającej stomii. To oznacza, że w kontekście prowadzenia samochodu, właściwie zadbana i zaakceptowana stomia ma szansę stać się stosunkowo niewielką uciążliwością.
Jak zatem wygląda temat z pasem bezpieczeństwa?
Czy osoba z wyłonioną stomią powinna go zapinać, czy nie musi?
POWINNA.
Osoba z wyłonioną stomią powinna zapinać pas bezpieczeństwa, ponieważ obowiązek zapinania pasów dotyczy wszystkich kierowców i pasażerów w pojazdach mechanicznych.
Istnieją pewne wyjątki, które mogą być brane pod uwagę, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo osoby noszącej woreczek, tak by nie obowiązywał jej nakaz zapinania pasów. Należy jednak mieć świadomość, że takie zaświadczenia lekarskie wypisywane są bardzo rzadko i muszą być solidnie umotywowane. Częściej w takich wypadkach rekomenduje się rezygnację z kierowania pojazdem.
Bezpieczniej więc założyć, że pasy należy zapinać i – do tego obowiązku się stosować.
Jeśli stosowanie pasa nie jest komfortowe pod kątem stomii, można:
– użyć specjalnej poduszki lub ochraniacza na pas bezpieczeństwa, aby zminimalizować ucisk na miejsce stomii. Takie akcesoria mogą zapewnić większy komfort podczas jazdy.
– dopasować/odpowiednio wyregulować pas bezpieczeństwa, aby nie wywierał bezpośredniego nacisku na stomię. W niektórych samochodach istnieje możliwość regulacji wysokości pasów. Warto skorzystać z tej opcji, gdy pojawia się sytuacja, w której pas przebiega przez newralgiczne miejsce na brzuchu.
– można też skorzystać z indywidualnych rozwiązań oscylujących w obrębie nakazu zapinania pasów, ale takich, które będą rozwiązaniem spersonalizowanym i stomijnie przyjaznym.
Stomia z zasady nie jest barierą uniemożliwiającą siadanie za kółko. Jednak indywidualną decyzją jest czas, kiedy można zrobić to po raz pierwszy od momentu jej wyłonienia.
Jeśli osoby ze stomią nie mają wewnętrznego przekonania, czy to już jest ten moment, warto skonsultować temat z lekarzem lub opiekunem stomijnym.
Pozdrawiamy, Med4Me Team
źródło wszystkich użytych zdjęć: pixabay