Pośród wielu pytań, jakie nurtują (zwłaszcza) nowych stomików, wiele dotyczy brania prysznica i relaksu w domowym spa.
Czy można kąpać się w wannie bez woreczka?
I czy można bez niego brać prysznic?
Patrząc obiektywnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi i opcji. Bo tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji stomika oraz tego, jak dobrze zna swój organizm.
foto pixabay
Pamiętajmy, że trudno porównywać kolostomię z ileostomią czy urostomią.
Kolostomia jest stomią zdecydowanie „wygodniejszą do obsługi” podczas kąpieli czy brania prysznica.
Z uwagi na fakt, że stomia ta nie pracuje non stop – łatwiej zaobserwować czas, w którym można spokojnie wziąć prysznic czy dłuższą kąpiel. I to – bez stresu o to, że zdarzy się niekontrolowany wyciek treści.
Wielu pytanych o to kolostomików potwierdza, że korzysta z relaksu w domowym spa bądź bierze prysznic bez woreczka. Odświeżenie skóry, która cały czas de facto znajduje się pod woreczkiem, i danie jej czasu na „odpoczęcie od kolejnego woreczka” to procedura, która korzystnie wpływa na kondycję skóry wokół stomii. Z tego powodu jest lubiana i stosowana przez wielu kolostomików.
foto pixabay
Zupełnie inaczej temat przedstawia się w przypadku ileostomików i urostomików.
To stomie pracujące prawie że cały czas (ileostomia) lub cały czas (urostomia). Stomik funkcjonujący z ileostomią dłuższy czas potrafi zaobserwować interwały mniejszej intensywności pracy stomii i króciutkie momenty jej zupełnej bezczynności.
By to zaobserwować trzeba cierpliwości i uważności, a także pewnej rutyny. Stomik, wiedząc, że śpi do 7:00 i je śniadanie o 8:00, obiad o 14:00 i kolację o 18:00, z czasem zaobserwuje, kiedy stomia wykazuje skłonności do dłuższej pauzy. I – będzie umiał to wykorzystać.
Wielu stomików w tym także ileostomików, korzystając z własnej obserwacji, uważa, że stomię da się wypracować tak, by dawała możliwość wzięcia prysznica bez woreczka. Według wielu stomików ich sprawdzonym sposobem jest branie prysznica przed kolacją.
foto pixabay
O ile więc osoby z urostomią nie powinny zdejmować woreczka do kąpieli, o tyle ileostomicy mogą to robić. Ale – pod pewnymi względami. A mianowicie:
– zgadzając się na fakt, że niespodziewanie jelito znów zacznie wydzielać treść. A zwłaszcza podczas relaksującej kąpieli w wannie taka sytuacja może powodować ogromny dyskomfort.
– ograniczając czas prysznica do krótkiego. Krótki prysznic bez woreczka zmniejsza ryzyko wycieku. Pamiętajmy, że dłuższe kąpiele lub prysznice mogą zwiększyć ryzyko wycieku.
– umiejąc zachować zimną krew, by w razie konieczości zmienić woreczek podczas ciągłej pracy stomii. Dla nowego ileostomika może to być temat trudny i stresujący.
Czy zatem mycie się z woreczkiem jest niehigieniczne?
Absolutnie nie. Pamiętajmy, że woreczki, jakie znajdują się w naszej ofercie, to woreczki doskonale przystosowane do tego, by je moczyć. Są nieprzemakalne. Dlatego można z nich korzystać zarówno na plaży, basenie publicznym, w saunie i jacuzzi. A także – w domowej łazience podczas prysznica lub kąpieli.
Nie ma w tym nic niehigienicznego. Zwłaszcza z uwagi na fakt, że podczas każdej zmiany woreczka stomik dokładnie oczyszcza i myje skórę pod woreczkiem.
Higiena i pielęgnacja skóry wokół stomii bez przyklejonego do brzucha woreczka stomijnego to świetna opcja. Pozwala ona skórze odpocząć od przylepca. Można też wtedy dokładnie tę skórę oczyścić.
To rozwiązanie w żadnym wypadku nie jest obligatoryjne i tak naprawdę zależy od stopnia akceptacji stomii, a także poziomu jej obsługi w przypadku, gdy nowy woreczek trzeba naklejać pod presją czasu. Zwłaszcza wtedy należy pamiętać, by umyta pod prysznicem czy w kąpieli skóra była dokładnie osuszona, zanim zostanie do niej przyklejona kolejna stomijna płytka.
Jeśli nie czujecie, Drodzy Przyjaciele Stomicy, że jest to właściwy czas na tego typu krok, bo ledwo godzicie się na to, że musicie regularnie zmieniać woreczek – dajcie sobie czas.
Pozdrawiamy, Med4Me Team
foto pixabay