Stomia latem – co z tym opalaniem?

Poświęciliśmy już chwilę na opisanie, jak zabezpieczać sprzęt stomijny, gdy robi się przyjemnie ciepło, a także, jak radzić sobie, gdy z nieba leje się żar. Można znaleźć go tutaj.

Czas na odpowiedź, co z tym opalaniem? Czy osoby z wyłonioną stomią mogą to robić, czy powinny unikać?

Mogą 🙂

Zdrowotny wpływ promieni słonecznych jest powszechnie znany i trudno z nim polemizować. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by chcąc dobrze, nie zrobić wprost przeciwnie.

Kąpiele słoneczne w przypadku osób ze stomią nie są zabronione, jednak warto zwracać uwagę na pewne zalecenia, które uczynią opalanie się osób ze stomią nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne.

foto pixabay

Konsultacja z lekarzem
Zanim kupi się bilety na urlop w Afryce, bądź wyjedzie na leniwy weekend na leżaczku, warto poinformować o tym fakcie lekarza, pytając, czy są jakieś przeciwwskazania.
Lekarz na podstawie czasu, jaki upłynął od operacji, jej powodu, oraz faktu, czy trwa leczenie, czy osoba ze stomią go nie wymaga, oceni, czy opalanie jest w jej przypadku bezpieczne, czy lepiej go unikać, skupiając się na odpoczynku w cieniu parasola lub drzew, bez intensywnej i celowej ekspozycji na słońce.

Takie zalecenie zdecydowanie dotyczy osób z wyłonioną stomią, które mają historię onkologiczną. One szczególnie powinny traktować temat opalania z dużą dozą uzasadnionej ostrożności.

Stomia – zawsze w ukryciu
Stomii nie należy opalać, nie należy jej też eksponować na promienie słoneczne. Oprócz ryzyka oparzenia skóry, która jest delikatniejsza także przez wzgląd na to, że cały czas de facto znajduje się pod woreczkiem, dojść może też do jej uszkodzenia nieprzyjazną dla niej treścią jelitową. Pamiętajmy, że w przypadku ileostomii i urostomii treść wydobywa się na skórę niemal bez przerwy.

Kremy z filtrem
Smarowanie się nie jest marnowaniem czasu, lecz zwiększeniem bezpieczeństwa podczas opalania. Trzeba to robić. Jeśli lekarz nie będzie widział przeszkód, by eksponować się na promienie słoneczne, warto robić to z głową. Czyli w bezpiecznych porach (bezwzględnie unikając godzin południowych) oraz używając kremów z filtrem.
Skórę smarować trzeba średnio co 2 godziny lub częściej – w przypadku intensywnego pocenia się lub skorzystania z opcji kąpieli.

Opalanie kontrolowane
Ekspozycja na promienie słoneczne – tak. Nielimitowane leżenie w pełnym słońcu – bezwzględnie nie.
Pamiętajmy, by robić przerwy podczas opalania i chować się w cieniu, by skóra mogła odpocząć.
Warto zadbać też o wygodną zwiewną odzież, którą można przysłonić ciało. Rekomendowane są luźne koszule, spodnie, tuniki, kapelusze, czapki, szerokie chusty. Można nimi przysłonić ciało, gdy w danym momencie trudno znaleźć cień.

foto pixabay

Nawadnianie się
To podstawa. Zwłaszcza gdy upał powoduje utratę wody z organizmu. Nie należy czekać, aż poczuje się przemożne pragnienie. Wychodząc na plażę, na basen czy w inne miejsce, gdzie będzie dużo słońca, należy mieć z sobą butelkę z wodą bądź swobodny do niej dostęp (sklep, bar, restauracja).
Zwłaszcza osoby z ileostomią powinny dbać o to, by mieć dostęp do płynów i by się regularnie nawadniać.

Pozdrawiamy, Med4Me Team

foto pixabay

Dodaj komentarz