Sport to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także źródło zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Dla osób posiadających stomię, aktywność fizyczna może stanowić wielkie wyzwanie, ale – gdy stomik przełamie się i odważy znów żyć jak dawniej, może przynosić liczne korzyści dla zdrowia. Zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
stomia nie oznacza końca, życia jakie się znało// foto pixabay
O tym, że sport to zdrowe wie każdy z nas. Każdy gdzieś słyszał. Wielu przekonało się na własnej skórze. Największy problem tkwi w tym, że wielu stomików nie wyobraża sobie, że znów mogą go uprawiać. A mogą. Jeśli tylko nie ma ku temu przeciwskazań medycznych. Sport cieszy i satysfakcjonuje tym bardziej, gdy stomik czuje, że nic go nie ogranicza. A ograniczać nie musi. W czym możemy pomóc my – doradzając i pokazując cały wachlarz sprzętowych możliwości umożliwiających ponowne cieszenie się aktywnym życiem.
Dlaczego sport jest tak bardzo ważny?
Ponieważ poprawia ogólny stan zdrowia, przywracając w organizmie tak potrzebną mu równowagę i dobre samopoczucie. Regularna aktywność fizyczna – także (a może zwłaszcza) stomików, może znacznie poprawić ich kondycję fizyczną i ogólną wydolność organizmu.
Ma to ogromne znaczenie w kontekście osób posiadających wyłonioną stomię. Bez względu na jej rodzaj.
Sport – każdy, nie tylko ten wyczynowy, redukuje stres i pozwala przywrócić w organizmie równowagę w zakresie: „zdrowy sen – dieta – praca – relaks”.
Dodatkowo nie bez znaczenia jest fakt, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w redukcji poziomu stresu. Wpływają nierzadko na poprawę nastroju, co działa korzystnie na psychikę stomików, którzy często uważają, że już nie mogą i nie potrafią żyć jak dawniej.
foto pixabay
Sport zwiększa też pewność siebie. Nie chodzi tylko o to, że dzięki wysiłkowi fizycznemu poprawia się wygląd skóry i sylwetka, lecz także o to, że regularna aktywność fizyczna może pomóc w budowaniu pewności siebie i akceptacji własnego ciała. A właśnie z tym stomicy często mają spory problem.
Trzeba tu jednak zaznaczyć, że choć korzyści płynące z uprawiania sportu są nie do przecenienia, to tak zaawansowana aktywność fizyczna często stanowi dla stomików wielkie wyzwanie.
Wynika to z faktu, że po wyłonieniu stomii wiele osób cierpi na strach przed zwykłą aktywnością codzienną. A jest nią wyjście do sklepu, do lekarza czy spotkanie się ze znajomymi. Już to nierzadko stanowi wielkie wyzwanie. Stomików paraliżuje strach przed niekontrolowanym odklejeniem się woreczka, czy dźwiękami, jakimi czasami stomia komunikuje swoją obecność. Boją się więc, że zwiększona aktywność fizyczna będzie takim działaniom sprzyjać lub wręcz je potęgować.
foto pixabay
Aktywność fizyczna stomika to wiele obaw i stresu. Jednym z nich jest wspomniany już strach przed niekontrolowanym odklejeniem się woreczka. Na szczęście istnieją sposoby radzenia sobie z tym wyzwaniem, takie jak stosowanie stomijnych akcesoriów ochronnych. O czym bardzo chętnie Wam opowiemy, jeśli tylko zechcecie się z nami skontaktować.
Drodzy Przyjaciele Stomicy, zachęcamy do kontaktu. Wiele tematów da się omówić i sprawić, że przestają być problemami.
foto pixabay
W kontekście obaw przed uprawianiem sportu przez stomika pojawić się może również dyskomfort odczuwany podczas ćwiczeń: Jako, że niektóre formy aktywności fizycznej mogą powodować dyskomfort, ból lub obawy uszkodzenia brzucha i stomii, ważne jest, aby wybierać ćwiczenia odpowiednie dla własnych możliwości i unikać tych, które mogą zwiększać ryzyko powikłań zdrowotnych.
Pamiętajmy, że nie każdy stomik musi uprawiać wspinaczkę wysokogórską czy też biegać maratony. Wystarczy wyjście w góry, jazda rowerem, aerobik, zwykły spacer lub jogging, by realnie poczuć się lepiej.
Sport u stomików zwiększa poczucie kontroli. Regularna aktywność fizyczna może pomóc stomikom poczuć większą kontrolę nad własnym ciałem i życiem. Jeśli podczas ćwiczeń woreczek wciąż znajduje się na swoim miejscu, to co stoi na przeszkodzie, by wybrać się ze znajomymi do restauracji bądź na wymarzony urlop?
foto pixabay
Fizyczna aktywność, choćby na poziomie regularnych długich spacerów z psem, zdecydowanie poprawia samopoczucie, co zaobserwować można dość szybko. Wprowadza też ona tak bardzo potrzebną stomikom równowagę psychiczną.
Ćwiczenia fizyczne czy też ruch na świeżym powietrzu wyzwalają endorfiny – naturalne substancje chemiczne w mózgu odpowiedzialne za uczucie szczęścia i euforii. To z kolei zdecydowanie wpływa na sposób, w jaki stomicy radzą sobie z wyzwaniami. A tych zdecydowanie nie brakuje na ich życiowej drodze.
Rzecz jasna, nic nie zastąpi profesjonalnej pomocy medycznej i wsparcia psychologicznego, gdy stomik czuje, że tego potrzebuje. Niemniej zdecydowanie warto utrzymać zdrową rutynę polegającą na codziennej fizycznej aktywności.
Drodzy Stomicy, jeśli blokadą przed uprawianiem sportu jest niepewność co do posiadane przez Was sprzętu – koniecznie skontaktujcie się z nami. Postaramy się pomóc, doradzić i znaleźć sposób, byście nie musieli rezygnować z przyjemności płynącej z ruchu na świeżym powietrzu.
foto pixabay
1 komentarz do “Stomia, sport i dobre samopoczucie”