Trudna stomia – kiedy i kogo dotyczy?

„Trudna stomia” to termin używany w odniesieniu do stomii, która bywa bardziej skomplikowana w kontekście prawidłowego zaopatrzenia. To również stomia, która wymaga specjalistycznej opieki i sprzętu. Trudności w zaopatrywaniu stomii mogą wynikać z różnych czynników związanych z samą stomią, jak również ze stanem zdrowia pacjenta lub kondycją jego skóry wokół stomii.

foto pixabay

Czynniki, które mogą sprawić, że stomia jest „trudna”:


Rodzaj stomii, w kontekście jej położenia w stosunku do skóry brzucha
Stomie trudne to stomie:
stomia znajdująca się na poziomie skóry. Takie jej ułożenie może znacznie utrudniać prawidłowe przyleganie worka stomijnego.
stomia wklęsła. Mówimy o niej, gdy zapada się ona poniżej poziomu skóry, co może powodować wycieki i trudności w zaopatrzeniu.
stomia umiejscowiona na nierównej powierzchni skóry. Problem z przyleganiem płytki stomijnej ma swoje źródło także w nierównościach skóry (mowa o fałdach, bliznach i przepuklinach).
stomie cofnięte / cofające się poniżej powierzchni skóry. Zaopatrzenie cofniętej stomii jest trudniejsze i wymaga specjalistycznej opieki, z uwagi na komplikacje, jakie mogą pojawić się podczas jej zaopatrywania.

Nieprawidłowe umiejscowienie stomii
Stomia umiejscowiona w trudno dostępnym miejscu na ciele może prowadzić do problemów z jej uszczelnieniem i pielęgnacją. Tego typu stomie często są przyczynkiem do podciekania treści. Co prowadzi do podrażnień skóry.

Problemy z gojeniem się skóry wokół stomii
Wystąpienie takiej sytuacji może prowadzić do infekcji, martwicy tkanek lub innych powikłań. Taka sytuacja wymaga interwencji medycznej.

Przepuklina okołostomijna
Bywa powodem znacznych problemów z zaopatrzeniem stomii. Może powodować dyskomfort o różnym natężeniu, a także utrudniać pielęgnację stomii, jak również – normalne codzienne funkcjonowanie.

foto pixabay

Pamiętajmy, że za trudnościami w postrzeganiu własnej stomii stoją też często zahamowania i brak zgody na stomię.

Niechęć do jej zaopatrywania może powodować fizyczne problemy związane m.in. z nieprawidłowym dbaniem o skórę wokół stomii.
Z tego też powodu trudne stomie wymagają indywidualnego podejścia, a nierzadko również ścisłej współpracy wielu specjalistów, takich jak chirurg stomijny, pielęgniarka stomijna, dietetyk, a także psycholog. Celem tej współpracy jest minimalizowanie problemów i poprawa jakości życia pacjenta.

Nie wszyscy stomicy mogą cieszyć się książkową bezproblemową stomią. Niektóre stomie, według ich posiadaczy, to pasmo udręki i bólu. Zachęcamy Was, drodzy Przyjaciele Stomicy, do przyjrzenia się tematowi własnej stomii, jeśli uważacie, że jest ona daleka od książkowego ideału. Stomia nie musi i nie powinna powodować dyskomfortu i obniżenia jakości życia. Każde takie odczucie warto zgłosić opiekunowi lub opiekunce stomijnej, która dołoży wszelkich starań, by znaleźć sposób na poprawę jakości Waszego życia, korzystając z wiedzy własnej lub posiłkując się doświadczeniem specjalistów z innych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu.


Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dodaj komentarz