U – jak USZKODZENIA SKÓRY i co może pomóc?

Stomie bywają różne. Niektóre od razu „współpracują ze stomikiem” i są niemal „bezobsługowe”, inne potrzebują więcej czasu, by się do nich przyzwyczaić i by się ich nauczyć. Są więc stomie „łatwe”,
z którymi niedługi czas po operacji można robić wszystko, o czym się przez długi czas tylko marzyło.
Takie stomie pozwalają zapomnieć o sobie aż do czasu zmiany woreczka.
I są takie, które przysparzają problemów i zapomnieć o sobie nie pozwalają. Nawet na chwilkę.

Stomia to dalsze życie, ale nie zawsze jest ono tak wspaniałe, jak być powinno. Stomikom nierzadko dokuczają powikłania skórne tworzące się wokół stomii. Te bolesne i uciążliwe zmiany w obrębie skóry wokół stomii, które skutecznie odbierają radość życia i powodują znaczny spadek jego jakości.

foto unsplash

Uszkodzenia skóry wokół stomii to temat, którego w bardzo wielu przypadkach można uniknąć. Powodem tworzenia się uszkodzeń skóry wokół stomii jest najczęściej źle dopasowany sprzęt i nieumiejętnie zaopatrzona stomia. Konsekwencje tych dwóch składowych niestety ponosi stomik. Choć nie ma wielkiego wpływu na taki obrót sytuacji – a mieć może (choć najczęściej o tym fakcie nie wie).

Jak wiele razy wspominaliśmy, dobór sprzętu to rzecz kluczowa. I co podkreślamy za każdym razem, stomik „nie jest przyporządkowany” do sprzętu zaproponowanego mu w szpitalu ani sprzęt ten nie jest przyporządkowany do stomika. Stomik ma prawo zmienić sprzęt i próbować różnych jego wariantów, wybierając ten, w którym czuje się najlepiej. Temat ten dotyczy także akcesoriów stomijnych (potocznie wśród stomików zwanych: „kosmetykami stomijnymi”).

Właściwy dobór sprzętu i akcesoriów to jedno. Drugą sprawą jest umiejętne zaopatrywanie stomii i właściwa jej higiena. By uniknąć problemów związanych z podciekaniem treści pod stomijną płytkę, trzeba wiedzy, umiejętności i cierpliwości. To ostatnie dotyczy także stomijnych pielęgniarek, opiekunek i opiekunów stomijnych, których obowiązkiem jest dzielenie się swoją wiedzą w zakresie higieny stomii ze stomikiem, tak by mógł on samodzielnie zaopatrywać swoją stomię. To niezwykle ważna umiejętność. Bo kiedy stomik ją posiądzie (co najmniej w stopniu dobrym) będzie znów czuł, że ma wpływ na swoje życie.

foto unsplash

Samodzielne zaopatrywanie stomii to wyzwanie – zwłaszcza stomii trudnych bądź stomii w ogóle – w pierwszym etapie po wyłonieniu. I dlatego należy mieć świadomość, że bolesne podrażnienia skóry pod płytką stomijną po prostu mogą się zdarzyć. Nawet pomimo świetnie dobranego sprzętu i akcesoriów oraz pełnej wiedzy co robić, by właściwie zaopatrzyć stomię. Jak w każdej życiowej sytuacji, ogromną wartością dodaną jest doświadczenie – i tu, w temacie stomii, ma ono ogromne znaczenie. Minie trochę czasu, nim stomik wypracuje najszybszy i najlepszy dla siebie sposób na zmianę woreczka. A także metodę właściwego dbania o skórę, która się pod nim znajduje. Często to wypracowywanie właściwej metody skutkuje właśnie podrażnieniami skóry.

I choć ból i zniechęcenie odbiera radość życia i ledwo co zdobyte poczucie własnej sprawczości, warto wiedzieć, że z takim stanem rzeczy można i należy walczyć. Wystarczy zgłosić ten fakt opiekunowi stomijnemu, który dysponuje wiedzą, czego najlepiej użyć, by jak najszybciej poprawić kondycję podrażnionej skóry.

Jednym z produktów, które mogą pomóc w zażegnaniu bolesnego problemu, jest puder stomijny. Dziś przybliżymy Wam, Drodzy Kochani, ochronny puder marki Oxmed (Protective Powder Oxmed).

Co sprawia, że warto zwrócić na niego uwagę?
Kilka funkcji, które sprawiają, że stomik znów odczuwa satysfakcję ze swojego życia i pozbywa się bólu i dyskomfortu spowodowanego obniżeniem jakości życia.

Stomijny puder ochronny:
– tworzy bezpieczną warstwę ochronną na skórze wokół stomii
– wchłania nadmiar pojawiającej się wilgoci – także wysięku z uszkodzonej skóry
– zapobiega uszkodzeniom i podrażnieniom skóry
– dodatkowo stożkowy aplikator ułatwia zastosowanie
– ponadto puder wydłuża czas noszenia sprzętu stomijnego, poprawia jego szczelność i przyleganie do skóry.

Jak używać pudru ochronnego?
Dzięki aplikatorowi można nanieść puder dokładnie tam, gdzie powinien się on znaleźć, zarówno punktowo, jak i na większym obszarze.

Ochronny puder stomijny stosuje się bezpośrednio na oczyszczoną skórę pod płytkę stomijną, a to oznacza, że:
– należy odkleić od ciała stary, zużyty woreczek (warto użyć sprayu wspomagającego odklejanie)
– należy oczyścić skórę z resztek pasty oraz treści jelitowej (warto użyć chusteczek do oczyszczania skóry z takich właśnie pozostałości)
– następnie należy ją dokładnie umyć wodą z szarym mydłem
– a potem – dokładnie osuszyć
– i dopiero na tak przygotowaną skórę należy użyć pudru – w zależności od potrzeby, punktowo bądź na większej powierzchni. 

Pamiętajmy, że trudno gojące się zmiany skórne wokół stomii mogą być dużym problemem i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie osób z wyłonioną stomią.
Warto więc zrobić wszystko, by problem ten zażegnać i przywrócić dobre, jakościowe życie.

Jeśli borykasz się z takim właśnie problemem, drogi Przyjacielu Stomiku i sprawia on, że nie czujesz się dobrze w swojej skórze, skontaktuj się z nami. Mamy parę pomysłów (i produktów stomijnych), które pomogą Ci przywrócić zasłużony komfort. Zarówno psychiczny jak i fizyczny.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Powyższe pluszaki, to maskotki firmy Oxmed, symbolizujące woreczki do ileo, kolo i urostomii. To produkty reklamowe, mające na celu przybliżyć i ocieplić temat stomii kojarzący się raczej (zupełnie niesłusznie) szpitalnie i smutno.
…………………………………….

W artykule opisano i użyto zdjęć produktu marki Oxmed
Produkt: Puder ochronny (Protective Powder)
Producent: Oxmed GmbH
Podmiot odpowiedzialny: Zenmed Sp. z o.o.
To wyrób medyczny, należy używać go zgodnie z etykietą lub instrukcją. W przypadku wątpliwości zalecamy kontakt ze specjalistą.

Dodaj komentarz