Czy stomik może się myć? Lub pływać w basenie?
Czy może się kąpać w morzu, oceanie i jeziorze?
A także zażywać relaksu w saunie, solance czy jacuzzi?
Na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi krótko: TAK. Albo – żeby jeszcze bardziej podkreślić ten fakt: OCZYWIŚCIE ŻE TAK! 🙂
Wokół tematu stomii narosło wiele mitów. Wiele fake newsów krąży w sieci. Co gorsza, sieją je również ci, którzy, najlepiej powinni wiedzieć, że stomia z dobrze przygotowaną głową i dobrze dobranym sprzętem – w żadnym razie nie ogranicza.
I owszem, stomia jest pewną komplikacją, tematem, o który trzeba zadbać podczas kontaktu w wodą, zwłaszcza poza własną łazienką. Jednak, nie jest to coś, czego nie da się szybko przyswoić. Oto kilka wskazówek, co zrobić, by posiadanie stomii nie powodowało dyskomfortu podczas wodnych rozrywek.
Przede wszystkim – woreczki stomijne są wodoodporne. Nie nasiąkną wodą podczas pływania i – nic z nich nie wycieknie do basenu 😉
Można w nich również leżeć w wannie zażywając relaksu w domowym spa, bądź korzystać z jacuzzi, solanki czy sauny.
Wykonane są z nienasiąkliwego materiału, po którym woda spływa.
Filtr, jaki znajduje się na Twoim woreczku przed kąpielą warto zakleić specjalną naklejką. Naklejkę tę, po zakończonym kontakcie z wodą, można spokojnie odkleić.
By czuć większą pewność warto dodatkowo okleić płytkę półpierścieniami uszczelniającymi – na zdjęciach prezentujemy hydrokoloidowe pólpierścinie marki Salts.
Półpierśnienie zwiększają powierzchnię przylepną sprzętu dzięki czemu jest on mocniej przytwierdzony do skóry brzucha. To wzmacnia komfort psychiczny podczas uprawiania sportów wodnych.
Uwaga! Pierścieni nie odklejamy po kąpieli (tak jak naklejki z filtra). Chyba, że planujemy po basenie bądź dniu nad morzem zmienić woreczek.
Uwaga! Filtra i pierścieni nie trzeba naklejać podczas kąpieli w wannie czy myciu się pod prysznicem.
Jeśli planujesz przed wyjściem na basen lub nad jezioro / morze zmienić woreczek – pamiętaj, by zrobić to około godziny przed kontaktem z wodą. Chodzi o to, by przylepiec zdążył mocniej przykleić się do skóry.
Przed wejściem do wody opróżnij woreczek z treści jelitowej, jaka się w nim nagromadziła.
Staraj się nie jeść 2-3 godziny przed planowaną kąpielą. Jeśli masz przeczucie biorące się z wcześniejszych obserwacji, że woreczek może się za szybko napełnić. Zawsze możesz też skorzystać z toalety przy basenie lub na plaży, opróżnić woreczek i wrócić do korzystania z wodnych przyjemności.
Pamiętaj, że tak jak Ty, także woreczek unosić się będzie na wodzie. Jeśli ten fakt będzie sprawiał Ci dyskomfort warto pomyśleć o stroju kąpielowym z wyższym stanem (jeśli to bikini) lub jednoczęściowym. Panowie także mogą wybierać z szerokiej oferty szortów kąpielowych. Od tych tradycyjnych po te ciut wyższe, kryjące woreczek w całości lub częściowo, w zależności od miejsca wyłonienia stomii.
Można skorzystać też z pasów stomijnych, które powodują, że woreczek podczas wszelkiego ruchu trzyma się przy ciele.
Spokojny stomik, to stomik zawsze przygotowany na każdą okoliczność. By się nie stresować, warto na każde dłuższe wyjście (plaża, basen, jezioro) zabrać z sobą kosmetyczkę stomika. W niej znajdować się powinien zapasowy woreczek i kosmetyki.
Jeśli masz pytania, chciałbyś sobie wszystko w tym temacie poukładać i usystematyzować – zadzwoń. Chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji. Podpowiemy, nie tylko, co najlepiej się sprawdzi ale też – najlepsze wodne miejscówki. Skąd o nich wiemy? Od innych korzystających z życia Stomików 😉
Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do kontaktu.
Med4Me Team