Wielkość stomii i od czego zależy

Stomia – to słowo wciąż budzące wiele emocji. Choć w kontekście chorób, z jakimi mierzą się dziś chorzy, pojawia się coraz częściej, to wiedza o niej wcale nie rośnie tak samo szybko, jak liczba nowych wyłonień. Wyłonienie stomii może być szokiem, bo to operacja wyłączająca „normalne”, tradycyjne załatwianie swoich fizjologicznych potrzeb i zastąpienie tej naturalnej drogi, woreczkiem przyklejonym do brzucha.

Jako że opcja ta budzi zrozumiały opór i sprzeciw, w takich okolicznościach faktem jest, że tylko dobrze poznany i zrozumiany temat stomii pozwala na zaakceptowanie jej jako elementu życia, który nie tylko życie to umożliwia, co dodatkowo sprawia, że wraca ono do dawnej jakości.

Czym jest stomia
To nowa droga wydalania strawionych treści pokarmowych lub moczu na zewnątrz organizmu. Treść ta wydalana jest do specjalnego woreczka, który przykleja się do brzucha w miejscu, gdzie niewielki fragment jelita został przyszyty do zewnętrznej strony brzucha. W zależności od miejsca wyłonienia, mamy do czynienia ze stomią, która jest kolostomią – wyłonioną na jelicie grubym, ileostomią – wyłonioną na jelicie cienkim oraz urostomią dotyczącą układu moczowego i wyłanianą najczęściej za pomocą jelita cienkiego.

Stomia, w zależności od jej rodzaju jest stosunkowo mała i okrągła – ileostomia i urostomia lub nieco większa i owalna – kolostomia.

foto archiwum Fundacji Stomalife

Do każdego typu stomii przypisane są odpowiednie woreczki stomijne. Szerzej na ten temat przeczytać można w jednym z wcześniejszych artykułów.

Co ciekawe, stomie różnią się między sobą wielkością, co zależy od kilku czynników. Jakich?

Rodzaj stomii
Jak zostało wspomniane, ileostomia i urostomia przypominają niewielkie okrągłe czerwone guziczki wystające nad skórę brzucha średnio około 0,5-2 cm. Kolostomia jest nieco większa, ciemnoczerwona, ma kształt owalny i wystaje ponad skórę średnio około 1-4 cm

Sposób wyłonienia i jego miejsce
Wielkość stomii może być również zależna od położenia stomii na brzuchu oraz techniki chirurgicznej zastosowanej podczas operacji jej wyłonienia.
To chirurg decyduje, w którym miejscu na brzuchu zostanie wyłoniona stomia. Miejsce to powinien oznaczyć przed operacją.
Położenie stomii może wpłynąć na to, jak duża ona będzie, a także, co bardzo ważne, na sposób jej pielęgnacji i to, co stomik będzie mógł nosić, by czuć się komfortowo.

Kondycja fizyczna i sylwetka przyszłego stomika
Stan zdrowia i wygląd pacjenta również może wpływać na wielkość stomii. Osoby z otyłością lub nadmiernym wzdęciem brzucha mogą mieć większą stomię, co będzie umożliwiać wygodne wydalanie treści do stomijnego woreczka.

Zmiany fizjologiczne zachodzące w sylwetce stomika
Na wielkość stomii wpłynąć mogą też zmiany fizjologiczne, jakim podlegają ludzkie ciała. Do podstawowych zmian w tym zakresie należą: ciąża, nadmierne przybieranie na wadze lub starzenie się.
W czasie ciąży zmiany zachodzące w organizmie kobiety, a także powiększający się brzuch może spowodować powiększenie stomii. Natomiast w miarę starzenia się, mięśnie i tkanki wokół stomii mogą się osłabiać, co również może prowadzić do zmiany jej rozmiaru.

foto archiwum Fundacji Stomalife

Pamiętać należy, że każda stomia może zwiększyć swoją objętość także tylko czasowo- podczas samego aktu wydalania treści do woreczka. Zaraz po nim, wróci do stałych rozmiarów.

Stomia zawsze ma większy rozmiar zaraz po operacji wyłonienia. Ma to związek z opuchnięciem skóry po chirurgicznej interwencji oraz faktem, obecności szwów, jakimi fragment wyłonionego na zewnątrz jelita przyszyty jest do skóry.

Po kilkunastu dniach opuchlizna zmniejsza się, by zniknąć zupełnie niedługo po usunięciu szwów.

Jeśli mimo to wygląd i wielkość stomii niepokoi Cię, drogi Przyjacielu Stomiku, koniecznie skonsultuj ten temat z lekarzem, pielęgniarką stomijną lub stomijną opiekunką.

Dodaj komentarz