WORECZKI STOMIJNE – temat najważniejszy w całej aferze z posiadaniem stomii.
Dobrze dobrane powodują, że można „góry przenosić”, jeździć na rowerze, biegać, tańczyć ale też dłuższy czas siedzieć przy biurku (co, paradoksalnie często rodzi duży dyskomfort z powodu źle dobranej płytki lub samego typu woreczka).
Woreczki i tematy z obsługą stomii budzą konsternację, lęk i niemoc. Zwłaszcza dlatego, że młodemu, nowemu stomikowi zwyczajnie brak usystematyzowania i ugruntowania wiedzy.
W szpitalu powiedziano, że będzie on musiał nosić woreczek stomijny – no i ok, na to był przygotowany i już to wstępnie przepracował. Woreczek to woreczek. Da jakoś radę. Przysłowiowe schody zaczynają się, gdy młody stomik odkrywa, że typów woreczków jest więcej. I że trzeba wybrać ten, który będzie najbardziej pasował.
Spróbujmy więc ten temat nieco usystematyzować. Na tapet tym razem bierzemy woreczki do ileostomii i kolostomii.
Opis sprzętu do urostomii i nefrostomii udostępnimy w kolejnych artykułach.
Zasadniczo podział woreczków do ileostomii i kolostomii nie jest skomplikowany, acz dla świeżego stomika brzmi zawile. Nie stresuj się tym. To minie.
Poniżej przedstawiamy podział woreczków stomijnych. Jeśli mimo tego opisu a może dzięki niemu pojawią się pytanie – nie wahaj się do nas zadzwonić. Chętnie wszystko Ci raz jeszcze wytłumaczymy, bądź omówimy wskazany przez Ciebie typ woreczka.
No to startujemy. Woreczki do ileostomii i kolostomii dzielą się na:
— JEDNOCZĘŚCIOWE (odpuszczalne i zamknięte)
— DWUCZĘŚCIOWE (odpuszczalne i zamknięte)
— Z WYPUKŁOŚCIĄ typu convex (odpuszczalne i zamknięte)
— PŁASKIE (odpuszczalne i zamknięte)
Poniżej rozwinięcie tematu.
//// WORECZKI JEDNOCZĘŚCIOWE (odpuszczalne i zamknięte):
^^ woreczki jednoczęściowe odpuszczalne
W tym typie woreczków, płytka jest integralną częścią woreczka. Innymi słowy – worek jest zintegrowany/ połączony bezpośrednio z płytką stomijną płaską lub wypukłą – typu convex. Nie ma tu opcji zmiany woreczka i pozostawienia płytki na ciele. Zmienia się całość.
Woreczki jednoczęściowe to doskonała opcja dla ileostomików. W przypadku ileostomii treść wpada do woreczka bardzo często lub nawet cały czas. Ten temat może stresować podczas wymiany woreczka, która, zwłaszcza dla nowego stomika, jest deprymująca – no bo, jak zmienić woreczek, skoro wciąż leci treść?
Spokojnie. Ten temat da się ogarnąć. Choć potrzeba do tego cierpliwości i uważności. Chodzi o to, by obserwować swój organizm na tyle, poznać jego nowe zasady funkcjonowania. Z czasem można zauważyć kiedy
– treść nie leci (np. rano przed śniadaniem, po południu ale przed obiadem itp.)
– bądź kiedy nie leci intensywnie.
Jeśli tylko sytuacja nie zmusza do działania w trybie pilnym, warto do zmiany woreczka wybierać pory wyciszenia pracy jelita. A wymiana woreczka w takich warunkach, zdecydowanie poprawia to komfort psychiczny 🙂
Jako, że w przypadku ileostomii treść przybiera konsystencję papki i trafia do woreczka bardzo często w ciągu dnia nie trzeba a nawet nie jest wskazane, by zmieniać woreczek za każdym razem, gdy się napełni. Grozi to podrażnieniem skóry narażonej na ciągłe odklejanie przylepca.
UWAGA! „Napełnienie woreczka” w żargonie stomików oznacza, że napełnienie jest wtedy, gdy treść zajmuje 1/3 lub maksymalnie 1/2 woreczka, choć to już jest ryzykowne. Woreczek w połowie pełen treści jest ciężki. I to na tyle, że pod wpływem ciężaru, grawitacyjnie treść ciągnie woreczek w dół, przez co może się on odklejać. Dlatego właśnie w tym wypadku polecają się woreczki odpuszczalne. Łatwiej i szybciej można zapobiec niespodziankom, których nikt nie chce przeżywać.
„Odpuszczalność” to nic innego jak odpinane na rzepki zakończenie, które, otwiera się i umożliwia wlanie treści do toalety, gdy woreczek wymaga opróżnienia. Robi się to w kilka sekund, bez konieczności odklejania woreczka.
(Na zdjęciu woreczek płaski z rzepkami do otwierania dołu bez konieczności zdejmowania woreczka. )
^^ woreczki jednoczęściowe zamknięte
(częściej wybierane przez kolostomików). Jak nazwa wskazuje, są zamknięte. Nie mają rzepków i otwieralnej końcówki. Wymieniane są częściej bo nie dają możliwości zrzutu zawartości w każdym momencie – jak jest to w przypadku woreczków odpuszczalnych. A chodzenie w ważącym woreczkiem, jak wspomniane zostało wyżej, grozi jego odklejeniem się.
//// WORECZKI DWUCZĘŚCIOWE (odpuszczalne i zamknięte)
to system składający się z dwóch części – przyklejanej do ciała płytki + doczepianych do niej woreczków.
Co to oznacza?
Płytka, to z reguły kwadrat z przylepcem i otworem na stomię. Przykleja się ją do ciała wokół stomii. Do otworu w płytce mocuje się na klipsikach / zatrzaskach woreczek.
Niewątpliwy plus tego rozwiązania jest taki, że płytka może trzymać się na ciele 3-5 dni i dopiero wtedy się ją zmienia, podczas gdy woreczek jednoczęściowy wymaga zmiany co 2-3 dni.
Minusem może być fakt, że u osób szczupłych i drobnych płytka „wżyna się” w ciało przy ruchu, powodując tym dyskomfort.
Jeśli stomik używa systemu dwuczęściowego temat z opróżnianiem woreczka wygląda tak:
– naklejona płytka „robi za port”, do którego mocuje się woreczek – nie trzeba jej ruszać i odklejać za każdym razem, gdy chce się opróżnić lub zmienić woreczek.
– woreczek można opróżniać bez ściągania go z płytki. Robimy tak przez 2-3 dni – odpuszczając treść dołem do toalety, przez odpinane na rzepki
– po 2-3 dniach odpuszczania treści z tego samego woreczka, warto go zmienić – ale nie ruszając płytki.
– po 4-5 dniach należy zmienić płytkę i woreczek. Dlaczego? By nie osłabiać kondycji skóry, która znajduje się pod płytką i mieć kontrolę nad tym, jak się zachowuje.
Warto tak synchronizować zmiany, czyli tak obliczyć zmiany płytki i woreczka, by maksymalnie wykorzystać czas jego żywotności.
Woreczki dwuczęściowe funkcjonują w dwóch systemach. Czyli tak jak w przypadku woreczków jednoczęściowych mamy tu:
^^ woreczki dwuczęściowe odpuszczalne.
Zasada działania taka sama jak w jednoczęściowych, z tą różnicą, że gdy zajdzie potrzeba wymiany woreczka, zdejmujemy go z przyklejonej do ciała płytki, bez jej odklejnia i dopinamy do płytki nowy woreczek. (opis powyżej)
^^ woreczki dwuczęściowe zamknięte
gdy zajdzie potrzeba wymiany całego woreczka, zdejmujemy go z przyklejonej do ciała płytki, bez jej odklejania i dopinamy do płytki nowy woreczek (opis powyżej)
//// WORECZKI Z WYPUKŁOŚCIĄ typu convex (odpuszczalne i zamknięte)
wspomniana wypukłość to taki miękki grzybek „membranka” – ten typ woreczka to najczęściej wyjście ratujące i stabilizujące w przypadku ciągłego podciekania i odklejania się woreczka. Stosowany przy małych, drobnych, niewystających stomiach. Elastyczne wypukłości modelują okolice brzucha gdzie wyłoniona jest stomia i zapobiegają odklejaniu się woreczka.
(na zdjęciu wypukła membranka „grzybek” na woreczku odpuszczalnym typu convex )
Tu również można swobodnie wybierać. 🙂
Są tutaj więc:
^^ woreczki odpuszczalne
^^woreczki zamknięte
//// WORECZKI PŁASKIE – stosowane, gdy stomia wystaje i jest okazała. (odpuszczalne i zamknięte)
(na zdjęciu płaskie woreczki odpuszczalne – na dole otwierane i zamykane na rzepki)
Tu również można swobodnie wybierać z już znanej nomenklatury.
Są tutaj również jak we wszystkich opisanych przypadkach:
^^woreczki odpuszczalne
^^woreczki zamknięte
Każdy typ opisanego tu woreczka znajdziesz u nas, szanowny Stomiku 🙂
Posiadamy w swojej ofercie woreczki różnych firm.
Jeśli masz swoją ulubioną firmę, którą wybiera też Twoje ciało, lub jeśli Twój woreczek odkleja się i masz już totalnie dość – ZADZWOŃ
Jeśli chcesz zmienić producenta woreczków, bo te, których używasz nie spełniają Twoich wymogów ZADZWOŃ
Udzielimy Ci wszelkich informacji. Doradzimy i wyślemy potrzebne rzeczy także na przedwczoraj. Jeśli nie jesteś pewien, czy będą pasować – zadzwoń i zamów bezpłatne próbki.
Zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiamy Was ciepło, Med4Me Team 🙂
2 komentarze do “WORECZKI STOMIJNE – i o co chodzi z tym ich podziałem”