W życiu ze stomią najważniejszy wydaje się być właśnie worek. I wiele w tym racji. Dobrze dobrany worek stomijny to absolutna podstawa dobrego życia ze stomią. Brzmi jak slogan, ale jest faktem.
Dobrze dobrany worek. Co kryje się pod tą nazwą?
Mówiąc najprościej, dobrze dobrany worek to taki, w którym stomik czuje się komfortowo. A to oznacza, że musi być on dopasowany do rodzaju stomii, do sylwetki osoby ją posiadającej oraz do jej aktywności życiowej.
Wybór stomijnego worka, zarówno jedno- jak i dwuczęściowego, zależy od kilku czynników związanych z indywidualnymi potrzebami stomika, rodzajem stomii oraz stylem życia.
Co to oznacza w praktyce? Usystematyzujmy.
Na wybór worka w kontekście tego, czy osoba ze stomią wybierze worek jednoczęściowy czy dwuczęściowy, wpływ ma przede wszystkim:
– stan skóry wokół stomii
Dla skóry wrażliwej lub podatnej na podrażnienia system dwuczęściowy może być lepszy, ponieważ zmniejsza częstotliwość odklejania samej płytki podczas wymiany woreczka. Przypomnijmy, że przy wymianie woreczka w systemie dwuczęściowym częściej wymienia się worek, rzadziej samą płytkę.
– styl życia
Osoby aktywne fizycznie często preferują worki jednoczęściowe, które są bardziej elastyczne i mniej widoczne pod ubraniem.
Osoby potrzebujące większej kontroli i rzadziej wymieniające worek decydują się częściej na system dwuczęściowy, bo jest on z ich punktu widzenia bardziej praktyczny i mniej absorbujący.
– częstotliwość wymiany
Jednoczęściowe worki zmienia się w całości, za każdym razem odklejając płytkę od ciała. Zaleca się wymianę co 2-3 dni, choć to zależy od osobistych preferencji i wymogów. Dwuczęściowe worki zmienia się według preferencji i potrzeb, ale – bez każdorazowej wymiany płytki stomijnej. Innymi słowy, płytkę można zostawić na ciele na 3–5 dni, a worek wymieniać codziennie lub według potrzeby.
– preferencje osobiste i własny wybór
Niektórzy stomicy preferują prostotę systemów jednoczęściowych, inni wolą większą elastyczność systemów dwuczęściowych. Przy czym – system jednoczęściowy jest bardziej dyskretny, choć wymaga zmiany całości za każdym razem. System dwuczęściowy bardziej odznacza się pod ubraniem, jest też mocniej wyczuwalny z uwagi na więcej elementów.
No to, jedno czy dwuczęściowy?
Każdy wybór będzie dobry, pod warunkiem że nieść będzie z sobą komfort i wygodę w codziennym życiu.
Zachęcamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego. Nasz personel chętnie udzieli Wam, drodzy Przyjaciele, wszelkich wskazówek i informacji na temat cech poszczególnych worków stomijnych, a także doradzi, na które w Waszym przypadku zwrócić uwagę i które wypróbować. Pamiętajcie, że macie prawo otrzymać darmowe próbki interesujących Was produktów stomijnych i przekonać się – które będą dla Was najbardziej odpowiednie.
Pozdrawiamy Was serdecznie, Med4Me Team
Dzisiejszy artykuł uzupełniają przykładowe zdjęcia woreczków jedno i dwuczęściowych przykładowych dostępnych u nas marek. To wyroby medyczne, należy używać ich zgodnie z etykietą lub instrukcją. W przypadku wątpliwości zalecamy kontakt ze specjalistą.
Podmiot odpowiedzialny: Med4Me