O gustach się ponoć nie dyskutuje, ale o preferencjach już można – a nawet trzeba. Zwłaszcza, że cudze doświadczenia mogą mocno poprawić jakość życia innych stomików. Szczególnie początkujących, bądź robiących coś po raz pierwszy.
Temat pakowania kosmetyczki stomika przed wyjściem z domu poruszaliśmy już tutaj: W – jak WORECZEK i jego wymiana poza domem – Blog Med4me
Warto w tym miejscu dodać w ramach uzupełnienia, że kosmetyczka stomika pakowana z myślą o podróży wyglądać będzie bardzo podobnie. Bez względu na to, czy to podróż krótka czy dłuższa, stomik w swej kosmetyczce powinien mieć rzeczy, których używa do pielęgnacji stomii na co dzień, w warunkach domowych. Różnica polega na ilości rzeczy, które trzeba zabrać z sobą, co uzależnione jest od czasu, na jaki zaplanowana została podróż.
W kosmetyczce podróżnej stomika znajdować się więc będą:
– woreczki stomijne
– spray ułatwiający odklejanie woreczka przy jego zmianie
– spray – bariera ochronna albo chusteczki
– chusteczki czyszczące skórę z pozostałości kleju i pasty
– pasta uszczelniająca albo pierścienie uszczelniające
– nożyczki do wycinania otworu w płytce stomijnej
– szare mydło, chusteczki higieniczne i woreczki na zużyte woreczki
I teraz – słów kilka o zamiennikach, które działają tak samo bez względu na formę aplikacji, a różnią się tylko sposobem użycia i – zajmowanym w kosmetyczce miejscem.
Niektórzy stomicy stosują produkty zamiennie, inni tylko i wyłącznie dany ich rodzaj. Mowa tu w szczególności o barierze ochronnej w sprayu oraz paście uszczelniającej.
Bariera ochronna występuje w dwóch postaciach
Bariera ochronna – spray – to substancja zamknięta w pojemniczku z aerozolem. Mieści się on w bagażu podręcznym i podczas podróży samolotem nie budzi uwag osób dokonujących kontroli bagażu stomika na lotnisku. Ważne, by podczas lotniskowej kontroli spray znajdował się nie tylko w kosmetyczce, ale również w strunowym woreczku (– ta zasada dotyczy wszystkich płynów, dezodorantów i szamponów).
Spray zawiera poręczny aplikator, który po naciśnięciu sprawnie nanosi chmurkę ochronnej substancji na potraktowaną nim skórę. Uwaga! Nie należy ścierać substancji ze skóry, lecz odczekać parę chwil – substancja wyschnie tworząc na skórze pod płytką ochronny film.
Bariera ochronna to także chusteczki – nasączone ochronną substancją. Każda chusteczka znajduje się w osobnym opakowaniu, które chroni ją przed wysychaniem. To również bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż nie ma ryzyka, że nieużyte chusteczki się zmarnują, bo wyschną. Chusteczki mają to samo zadanie i działanie, co opisany wyżej spray. Oba produkty powinny jak najlepiej zabezpieczyć skórę znajdującą się pod przylepcem. I robią to, bez względu na sposób aplikacji na skórę.
Różnica między tymi dwoma artykułami polega na ilości zajmowanego miejsca w kosmetyczce, co może mieć znaczenie w podróży. Druga różnica to sposób aplikacji na skórę.
Spray aplikuje się bezdotykowo. Z kolei chusteczki – rozprowadzając substancję ręcznie na skórze pod przylepcem.
Spray mocno cenią sobie osoby ze skłonnościami do podrażnień skóry. Jego bezdotykowa aplikacja powoduje, że nie trzeba dodatkowo dotykać bolącej często skóry. Chusteczki są lubiane przez osoby często przebywające poza domem, łatwiej schować je w małej torebce, niż pojemniczek ze sprayem.
Różnice w aplikacji przy tym samym zastosowaniu dotyczą także pasty uszczelniającej i uszczelniających hydrokoloidowych pierścieni. Więcej na ich temat pisaliśmy tutaj: PASTA uszczelniająca czy uszczelniający PIERŚCIEŃ? – oto jest pytanie – Blog Med4me
Oba produkty aplikowane są bezpośrednio wokół stomii. Mają podobne działanie i misję – lecz różny sposób aplikacji.
W podróży i w miejscach, gdzie trudno o komfortowe warunki sanitarne, stomicy wybierają pierścienie uszczelniające, które łatwiej się aplikuje, niż pastę, która do bezproblemowej aplikacji potrzebuje odrobinę wody do zwilżenia palców.
Pasta natomiast – choć lubiana, w szczególności za właściwości plastycznego i łatwego uszczelnienia / wyrównania nierówności pod płytką – jest trudniejsza do użycia w warunkach bardzo polowych. Warto pamiętać, że ma mocno klejące właściwości. Wielu stomików aplikuje ją ręcznie, nie bezpośrednio.
W tym celu warto zwilżyć palce zanim będą one miały kontakt z pastą, z uwagi na fakt, że z całą pewnością, pasta przylgnie do nich i trudno ją będzie przenieść na skórę wokół stomii.
Możemy podpowiadać dane rozwiązania i produkty, ale fakt pozostaje faktem – sprzęt stomijny należy poznać i przetestować różne jego typy. Warto też spojrzeć na ten temat także pod kątem tego, czego stomikowi używa się najwygodniej i najłatwiej.
Stomicy, którzy często podróżują, wybierają rozwiązania, pozwalające im zachować maksymalny komfort przy nie zawsze maksymalnie komfortowych warunkach. To dodatkowy powód, dla którego warto testować różne sprzęty i różne ich postaci.
Zapraszamy do kontaktu i zamawiania darmowych próbek, Sprawdzając i testując różne produkty znajdziecie, drodzy Przyjaciele Stomicy, te najwygodniejszą dla Was.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team