Z jak zaopatrzenie stomii. Co to znaczy?

Początkowe życie ze stomią to ciągły chaos i szum informacyjny. Nowy stomik musi wiele rzeczy zrozumieć, przyswoić, zapamiętać i umieć zastosować. I to od razu. Bo stomia nie czeka. Zasadniczo, jeśli nie dochodzi do żadnych pooperacyjnych komplikacji, zaczyna ona swoją pracę zaraz po jej wyłonieniu. A to oznacza, że działać trzeba od razu.

Dużym problemem w temacie stomii na początku życia z nią, jest stosowana nomenklatura. Jest trudna, często niezrozumiała i sprawia kłopot jej zapamiętanie.
Wiedząc, jak trudny to temat, staramy się tłumaczyć słowa, które dla opiekunów stomijnych, lekarzy, czy stomików z większym stażem są czymś prostym, podczas gdy dla nowych stomików stanowią nie lada problem. I to tak duży, że często zniechęca on ich do prób zrozumienia i zaakceptowania stomii.

Z tego powodu na naszym blogu znajdziecie więc tłumaczenie takich słów jak:
– płytka stomijna,
– akcesoria stomijne,
– płytka convex,
– wypadanie stomii,
– dieta stomika
– irygacja stomii
i wiele innych.

Dziś przyszedł czas na hasło: zaopatrzenie stomii.

Zaopatrzenie stomii to pojęcie o szerokim spektrum. Odnosi się do wszystkich działań, materiałów i sprzętu medycznego używanych do pielęgnacji stomii oraz zapewnienia jej prawidłowego funkcjonowania.
Innymi słowy, to nie tylko zmiana woreczka i higiena skóry wokół stomii (tej pod woreczkiem), to także wszystkie akcesoria, jakich się w tym celu używa.

„Zaopatrzenie stomii” to cały proces. Obejmuje wybór, dopasowanie i zastosowanie produktów, które umożliwiają stomikowi bezpieczne, komfortowe i higieniczne zarządzanie stomią w codziennym życiu.”

Co dokładnie obejmuje „zaopatrzenie stomii”?

Wybór worka stomijnego, czyli dopasowanie odpowiedniego worka stomijnego (jednoczęściowego lub dwuczęściowego), który pasuje do rodzaju stomii (kolostomia, ileostomia, urostomia).

Dopasowanie płytki stomijnej – pamiętajmy, że inna płytka sprawdzi się w stomiach wystających znacznie ponad skórę brzucha, a inna – do stomii wklęsłych lub równych ze skórą brzucha. Dopasowanie płytki ma kluczowe znaczenie. Źle dobrana może skutkować podciekaniem treści, uszkadzaniem skóry pod płytką i odklejaniem się woreczka.

Właściwe zastosowanie akcesoriów i pielęgnacja skóry – używanie akcesoriów, takich jak spray usprawniający odklejanie woreczka, bariera ochronna stosowana na skórę, pierścienie uszczelniające lub pasty ochronne, chroni skórę przed podrażnieniami lub niebezpiecznymi powikłaniami.

Monitorowanie stanu stomii i skóry wokół niej. To ważna czynność. Właściwa ocena stomii i skóry pod płytką pozwala na szybkie podjęcie odpowiednich kroków, gdy wymaga tego sytuacja.

Zaopatrzenie stomii to pełna stomijna rutyna.
– To dobór odpowiedniego woreczka i właściwego rodzaju płytki.
– To zgromadzenie właściwych, celowanych akcesoriów.
– To wreszcie – higiena stomii i zmiana woreczka.

Jeśli macie z tym tematem problem, drodzy Przyjaciele Stomicy, i brak Wam pewności, czy właściwie zaopatrujecie swoją stomię we wszystkich aspektach tego zagadnienia – zachęcamy Was do kontaktu. Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania telefonicznie bądź – umówimy się na spotkanie we wskazanym przez Was miejscu.
Pamiętajcie, że właściwie zaopatrzona stomia to klucz do dobrego i jakościowego życia z woreczkiem.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dodaj komentarz