Wokół stomii narosło wiele mitów. Część z nich rozpowszechnia jest przez mniej lub bardziej zainteresowanych tematem – z reguły teoretyków, część, co przykre, pacjent słyszy już w szpitalu – bynajmniej również nie od praktyków.
Taka wiedza wyjściowa zawsze niesie wiele szkód. U nowego stomika powoduje brak samoakceptacji a także ogromny strach przed kontaktami towarzyskimi i wyjściem z domu.
U osoby, u której pojawiło się wskazanie do wyłonienia stomii – opór i strach powodujący odsuwanie decyzji o operacji w nieskończoność.
Pytanie CZY STOMIA ŚMIERDZI, pojawia się tak często jak to, czy „z tym” da się żyć i normalnie jeść.
stomia nie śmierdzi, stomia nie ma zapachu // foto pixabay
Zatem słów kilka o wszelkich woniach – w kontekście stomii.
Przede wszystkim – stomia, sama w sobie, nie ma żadnego zapachu. Zapach może mieć to, co się z niej wydostaje, czyli strawiona treść pokarmowa. Jednak, i ona – trafiając do przyklejonego do ciała woreczka, nie powinna generować problemu z wonią odczuwalną na zewnątrz. Warunkiem jest, by woreczek przylegał do ciała, a sama treść nie podciekała i nie powodowała jego odklejenia.
Stomik z dobrze zainstalowanym woreczkiem, w otoczeniu innych osób nie wyróżnia się „zapachowo” i nie sprawia, że inni „czują stomię”. Bo, co należy podkreślić raz jeszcze, sama STOMIA NIE MA ŻADNEGO ZAPACHU.
Często sam stomik „czuje w głowie zapach”. Świadomość, że ma stomię i to, że sam ją czuje powoduje błędne z reguły założenie, że to samo odczuwają inni. Choć najczęściej – nie odczuwają.
Na pewność siebie, w przypadku posiadania stomii wpływa wiele rzeczy.
W kontekście zapachów – dieta i dobrze dobrany i zainstalowany sprzęt.
zapach z woreczka stomijnego można kontrolować poprzez zdrową dietę // foto pixabay
Nieprzyjemny zapach, choć nie powinien być odczuwalny, gdy woreczek ściśle przylega do skóry, i owszem, może pozostać w łazience po tym, jak stomik odpuszczał z niego treść bądź w ogóle – go wymieniał. Woń taka będzie też odczuwalna w sypialni, lub innym pomieszczeniu, w którym wymieniany jest woreczek. Z tego też powodu warto zwrócić uwagę na dietę, która może nieprzyjemny zapach intensyfikować.
Nieprzyjemny zapach treści jelitowej można prawie całkowicie wyeliminować a już na pewno – kontrolować. Z uwagi na fakt, że w dużej mierze bierze się on z tego, co i ile jemy, wystarczy zwracać na to większą uwagę.
Po krótce, by uniknąć przykrej woni należy zatem ograniczyć spożywanie produktów powodujących wzdęcia, a także cebuli, rzodkiewki, czekolady, napojów gazowanych, mleka i alkoholu.
Więcej na ten temat przeczytać można w artykule https://blog.med4me.pl/d-jak-dobre-samopoczucie-biegunki-zaparcia-i-gazy-czego-warto-unikac/
Z kolei niemiły zapach kontrolować można stabilizując organizm – spożywając (o ile nie ma zdrowotnych przeciwwskazań):
– jogurt, maślankę i kefir
– sok żurawinowy, pomidorowy i pomarańczowy
– pietruszkę i sałatę
Jednak to nie wszystko. Dla komfortu stomika a także jego otoczenia, bardzo ważne, by zapach nie wydostawał się z woreczka. Warunkiem jest dobrze dobrany i nałożony sprzęt.
w ofercie sklepów medycznych Med4Me znaleźć można woreczki do każdego rodzaju stomii, wielu firm, m.in. Salts Healthcare, Trio Healthcare, Welland, Coloplast, Convatec, Braun, Oxmed
W tym wypadku najważniejsza jest;
1./ Jakość woreczka i to, by był właściwie dobrany do rodzaju stomii
Jakość sprzętu to rzecz priorytetowa i zawsze warto na nią stawiać. Warto też testować woreczki różnych firm. Pamiętajmy, że to, co pasuje trzem osobom, niekoniecznie będzie pasować także Tobie, drogi Przyjacielu Stomiku – i odwrotnie. Dlatego – pamiętaj, że możesz skorzystać z możliwości otrzymania darmowych próbek. Zadzwoń i powiedz nam czego potrzebujesz. Chętnie prześlemy Ci odpowiednie dla Twoje stomii woreczki, bądź skontaktujemy Cię z opiekunem stomijnym, który je do Ciebie przywiezie.
2./ Prawidłowe nałożenie woreczka
Rzecz absolutnie kluczowa to umiejętne zaopatrzenie własnej stomii. Polega na właściwym oczyszczeniu skóry i przyklejeniu właściwego rodzaju woreczka Cały ten proces szczegółowo i w punktach opisany został w artykule: https://blog.med4me.pl/w-jak-woreczek-i-jego-wymiana-w-warunkach-domowych-jak-to-zrobic-i-co-trzeba-miec-pod-reka/
W procesie dobrego zaopatrzenia stomii, bardzo istotne jest, by skóra pod płytką była w jak najlepszej kondycji. To gwarantuje, że wymiana woreczka będzie łatwa, bezproblemowa i nie będzie wiązała się z dyskomfortem spowodowanym bólem zapalonych pod płytką miejsc.
Jeśli masz wątpliwości, jakich kosmetyków użyć, by skóra pod woreczkiem była w jak najlepszej kondycji – zadzwoń, pomożemy Ci je dobrać.
3./ Systematyczna wymiana woreczka„
Systematyczna” czyli nie w chwili, gdy już się i tak sam odkleja „ze starości” lub gdy piecze i pali pod płytką. W trosce o skórę znajdującą się pod płytką, warto włączyć sobie rutynę w temacie zmian woreczka.
Rekomendowany rytm zmian woreczków wygląda następująco:
– woreczek jednoczęściowy odpuszczający zmieniać należy co 2-3 dni
– woreczek dwuczęściowy zmieniać należy w zależności od typu woreczka:
– codziennie – jeśli to woreczek zamknięty
– co 2-3 dni jeśli to woreczek odpuszczający.
Płytkę w systemie dwuczęściowym zmieniać należy co 3-5 dni.
Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli temat zapachu z woreczka to dla Ciebie trudny temat i potrzebujesz wsparcia – zadzwoń. Wyślemy Ci próbki produktów, które mogą pomóc oraz doradzimy, co zrobić, by ten problem, nie był już dla Ciebie problemem.
Stomia nie śmierdzi, a zapach z woreczka da się kontrolować. Stomia nie jest też powodem, by zamykać się we własnej głowie i w domu. Dobrze dobrany sprzęt i uważna, zdrowa dieta to droga do tego, by znów czuć (nomen omen 😉 ) radość ż życia.
Pozdrawiamy serdecznie, Zespół Med4Me
dobrze dobrany sprzęt stomijny i dobra dieta to klucz do odzyskania radości życia // foto pixabay