ZAPADNIĘCIE STOMII – STOMIA WKLĘSŁA – jak ją ogarnąć?

Zapadnięcie stomii to jedno z powikłań, jakie stomikowi może się zdarzyć. Stomię zapadniętą nazywamy często stomią wklęsłą, co wynika z jej umiejscowienia względem skóry brzucha. W praktyce oznacza to, że taka stomia umiejscowiona jest poniżej poziomu skóry – nie wystaje nad nią i nie jest z nią równa.
Zdarzyć się może na każdym etapie życia ze stomią, zarówno krótko po operacji, jak i w czasie późniejszym.

foto unsplash

Stomia wklęsła występuje często w przypadku szybkiego i znacznego przyrostu masy ciała stomika. Powikłanie to może rodzić słuszne obawy, z uwagi na fakt, że w bardzo odczuwalny sposób utrudnia dopasowanie woreczka stomijnego.
Przy wklęsłej stomii wielu stomików skarży się na znaczny dyskomfort w obrębie stomii spowodowany podciekaniem treści pod przylepiec. Skutki takiego stanu rzeczy są oczywiste – dochodzi do podrażnienia i uszkodzenia skóry pod płytką (przylepcem), a także do odklejania się woreczka.

Podrażniona lub nawet uszkodzona skóra to skóra trudna do zaopatrzenia, z uwagi na ból i dyskomfort, jaki odczuwa stomik podczas jej oczyszczania. Do takiej skóry trudno też z sukcesem przykleić woreczek.

Ten problem, choć zdecydowanie jest uciążliwy, da się zminimalizować i opracować tak, by maksymalnie zwiększyć komfort życia ze stomią.

W przypadku stomii wklęsłej najlepiej sprawdzają się woreczki z wypukłą płytką. To woreczki z płytką typu convex.
Warto zapytać swoją opiekunkę/pielęgniarkę stomijną o najlepszy dla siebie woreczek. Płytki typu convex dzielą się na różne rodzaje, ze względu na ich elastyczność lub głębokość.

Dlaczego to takie istotne, by dobrać najbardziej pasujący? Ponieważ właściwy dobór woreczka – z właściwą, odpowiednią do danego typu stomii płytką, znacznie przyczyni się do poprawy jakości życia stomika.

woreczki z wypukłą płytką typu convex, tu – marki Salts, dodatkowo występują zarówno w rozmiarach S (small) jak i uniwersalnym

W przypadku stomii wklęsłej i jej właściwego zaopatrzenia dużą rolę odgrywa pasta uszczelniająca lub uszczelniające pierścienie.

Oba produkty zapobiegają podciekaniu treści bezpośrednio na skórę, przez co ma ona szansę utrzymywać się w dobrej kondycji, co ma kolosalne znaczenie w temacie jakości życia ze stomią.

Są dwa sposoby aplikowania pasty stomijnej –
bezpośrednio na skórę wokół stomii lub na płytkę wokół wyciętego otworu
.
Oba sposoby są dobre, choć aplikowanie pasty bezpośrednio na ciało daje większe szanse na szczelniejsze i dokładniejsze otulenie stomii specyfikiem. To z kolei przekłada się na większą i pełniejszą ochronę skóry.

Warto pamiętać, że pasta ma duże właściwości klejące i warto aplikować ją na suchą skórę ale – zwilżonymi palcami – nie odwrotnie.
Wielu stomików zapomina o tej drobnej wskazówce, co powoduje, że pasta klei się wszędzie, prócz celowanego miejsca.
Uszczelniająca pasta stomijna jest wielkim sojusznikiem stomika – dlatego nie warto się do niej zrażać. Wystarczy pamiętać o zasadzie – by aplikować ją zwilżonymi palcami, bądź – wprost z tubki na skórę bądź płytkę.

pasta uszczelniająca, tu marki Convatec chroni skórę przed efektami podciekania treści pod płytkę

Tę samą funkcję spełniają pierścienie uszczelniające.
Z tą różnicą, że ich aplikacja nie jest pełna niespodzianek. 😉

Wielu stomików wybiera je, gdy nie ma warunków, by przy zmianie woreczka korzystać z bieżącej wody. Zdarza się to w podróży lub w warunkach polowych (góry, spacer).
Należy tu wyraźnie podkreślić, że każdy kontakt ze skórą pod płytką – zwłaszcza uszkodzoną, należy poprzedzić dokładnym umyciem rąk. Jednak, gdy woreczek zmieniamy w toalecie publicznej, musimy liczyć się z tym, że o ile ręce możemy umyć w przestrzeni wspólnej, o tyle, wchodząc do kabiny, nie zawsze znajdziemy tam umywalkę.

hydrokoloidowe pierścienie uszczelniające, tak jak pasta – chronią skórę wokół stomii, tu pierścienie marki Salts

Niestety, nie wszystkie zapadnięte, wklęsłe stomie da się z sukcesem zaopatrzyć. Gdy sprawiają one pogłębiający się dyskomfort, warto rozważyć ich plastykę poprzez interwencję chirurgiczną. Warto też, co bardzo istotne przed takim zabiegiem, zredukować masę ciała.

Wklęsła stomia to powikłanie, któremu często można zapobiec. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż się później martwić, warto spojrzeć łaskawym okiem na dobrą, zdrową i zbilansowaną dietę i ruch na świeżym powietrzu. Zmniejszenie masy ciała zdecydowanie będzie czynnikiem redukującym ryzyko wystąpienia stomii wklęsłej.

Pozostajemy do Twojej dyspozycji, drogi Przyjacielu Stomiku. Jeśli masz pytania odnośnie dopasowania sprzętu – skontaktuj się z nami. Jeśli jesteś zainteresowany odwiedzinami opiekunki stomijną, mogącej pomóc Ci dopasować właściwy sprzęt do Twojego typu stomii – zadzwoń. Zapraszamy też do kontaktu, jeśli jesteś zainteresowany zmianą – opracowaniem nowej diety. W ramach Stoma-PKS-ów, możesz zasięgnąć u nas porady dietetyka.

Dobrze zaopatrzona stomia to cieszący się życiem stomik. Zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dodaj komentarz