Zarastanie stomii – czy da się go uniknąć?

Zarastanie stomii to zjawisko, w którym dochodzi do częściowego lub całkowitego zamknięcia otworu stomijnego, czyli stomii, co jest równoznaczne z utrudnionym lub wręcz niemożliwym wydalaniem treści jelitowej. Choć zarastanie, czyli samoistne wyłączenie się stomii z działania, nie jest czymś, co zdarzy się na pewno, warto zrobić wszystko, by taką opcję wykluczyć. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach, stomicy mają wpływ na kondycję swojej stomii.

Dlatego właśnie #stomikmoże, a w zasadzie powinien dbać o stan swojej stomii (w czym bardzo pomocne będą celowane akcesoria stomijne) i reagować gdy tylko będzie czuł dyskomfort lub niepokój.

celowane kosmetyki + uważność + samoobserwacja to sposób na uniknięcie poważnych powikłań okołostomijnych. W sieci sklepów Med4Me znajdziesz, drogi Przyjacielu Stomiku wszystkie dostępne w Polsce typy worków i akcesoriów stomijnych.

Stomia może stopniowo zarastać z różnych powodów, w tym przez:
– nadmierny rozrost tkanki ziarninowej, która goi skórę wokół stomii
– bliznowacenie – w wyniku zabiegów chirurgicznych może dojść do nadmiernego bliznowacenia, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie stomii.
– zaniedbanie pielęgnacji stomii – jeśli stomia nie jest odpowiednio pielęgnowana lub kontrolowana przez specjalistów, może zacząć się zamykać.

Zarastanie stomii to temat poważny. Może prowadzić do komplikacji, takich jak:
– trudności z wydalaniem treści jelitowej do woreczka,
– ból brzucha i okolic stomii,
– podrażnienia okolic stomii i infekcje,
– konieczność przeprowadzenia kolejnych zabiegów chirurgicznych w celu ponownego otwarcia stomii lub jej korekty.

Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli obserwujesz któryś z powyższych oznak zarastania stomii, nie czekaj aż „samo przejdzie”. Nie przejdzie, wręcz przeciwnie, może eskalować i doprowadzić do sytuacji zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu. Obserwując u siebie te niepokojące objawy, bezzwłocznie skonsultuj swój stan z lekarzem.

Zarastanie stomii to problem, który w większości przypadków da się uniknąć. Warto więc zwrócić uwagę na:

właściwą higienę stomii i dobór worka stomijnego
właściwe zaopatrzenie stomii zapobiega wielu problemom okołostomijnym i sprawia, że życie z woreczkiem staje się życiem znanym sprzed operacji. Stosowanie właściwie dopasowanego do rodzaju stomii woreczka stomijnego to jeden z kluczy do pełnego stoma-sukcesu. Worek powinien być tak dopasowany, by pod płytkę stomijną nie podciekała treść. Podciekająca treść jelitowa i jej kontakt z nieosłoniętą skorą grozi powikłaniami skórnymi. W efekcie mogą one urosnąć do problemu, jakim jest utrudniona bądź niemożliwa wydalnicza funkcja stomii.

należy pamiętać, że każdą stomię trzeba traktować indywidualnie. Są stomie, które wymagają jeszcze większej troski. Także takie stomie pomożemy Wam zaopatrzyć. Zadzwoń i dobierz z nami worek stomijny, który będzie odpowiedni dla Twojej stomii

właściwe i celowane akcesoria
o tym, że zapewniają dobry stan skóry wokół stomii, zapobiegają powikłaniom bądź minimalizują ich skutki, pisaliśmy niejednokrotnie. Regularne stosowanie dobrze dobranych akcesoriów stomijnych (które przez samych stomików zwane są potocznie kosmetykami stomijnymi) może pomóc w zmniejszeniu podrażnień wokół stomii i ograniczyć nadmierny rozrost tkanki ziarninowej. Akcesoria te chronią skórę i zapobiegają jej uszkodzeniom, co w konsekwencji niweluje ryzyko wystąpienia trudności w wydalaniu treści jelitowej.

na zdjęciu akcesoria dostępne w sieci naszych sklepów – różne marki, różne opcje – wszyskrto po to, by jak najlepiej zadbać o Twoją stomię

Jak radzić sobie z zarastniem stomii?

– koniecznie konsultując się z lekarzem lub stomijną pielęgniarką / opiekunką
W przypadku wystąpienia problemu nie należy zwlekać z konsultacją ze specjalistą, który wdroży odpowiednie kroki, by zażegnać problem bądź zminimalizować jego działanie

– przez leczenie farmakologiczne
W niektórych przypadkach lekarz może przepisać maści lub kremy zawierające leki przeciwzapalne lub przeciwbliznowe. Pomagają one zahamować proces zarastania.

– przez zabieg chirurgiczny
Jeśli zarastanie stomii postępuje lub powoduje poważne komplikacje, może być konieczna interwencja chirurgiczna, aby ponownie otworzyć lub skorygować otwór stomijny.

– przez zabieg laseroterapii lub kriochirurgii
W skrajnych przypadkach, gdzie rozrasta się tkanka ziarninowa (np. przerost ziarniny), można zastosować laseroterapię lub kriochirurgię czyli – zamrażanie tkanki. Celem tego zabiegu jest usunięcie nadmiernie rozrastającą się tkankę.

Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli z Twoją stomią dzieje się coś, co Cię niepokoi, lub jeśli odczuwasz z jej powodu dyskomfort, nie czekaj. Skonsultuj się z lekarzem, pielęgniarką stomijną lub stomijną opiekunką.

Pamiętaj, że im wcześniej zareagujesz, tym większa szansa na pełen sukces w zlikwidowaniu problemu.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dodaj komentarz