Nie da się wszystkiego przewidzieć – życie potrafi zaskoczyć, często wtedy, gdy najmniej mamy na to ochotę. I chociaż z czasem życie ze stomią staje się rutyną, w której wiemy, co, kiedy i jak – zawsze warto mieć plan awaryjny. A konkretniej – zestaw awaryjny, który pozwoli nam spokojnie funkcjonować nawet wtedy, gdy coś pójdzie nie po naszej myśli. Bo przecież nie chodzi o to, by bać się wyjść z domu – tylko by mieć wszystko, co daje nam poczucie bezpieczeństwa, pod ręką.

Dlaczego to takie ważne?
Dlatego, że wypadki się zdarzają. Oczywiście wcale nie musi do nich dojść, ale dojść może i na taką okoliczność warto być przygotowanym.
To nie objaw przewrażliwienia. To po prostu praktyczność i troska o własny komfort.
Co zatem powinno się znaleźć w zestawie awaryjnym stomika?
Do wyjściowej kosmetyczki stomika warto zapakować to, czego używa się podczas rutynowej zmiany woreczka w domu, we własnej łazience. Dla każdego stomika taki zestaw będzie wyglądał nieco inaczej ze względu na preferowane produkty lub marki, tu zatem pokażemy i wymienimy przykładowe rzeczy wchodzące w skład kosmetyczki stomika, jakie przydać się mogą podczas wymiany worka poza domem.

Co warto mieć z sobą w torebce, torbie lub plecaku podczas wyjść z domu:
1. Worek stomijny (lub dwa – na wszelki wypadek)
Wybierz rodzaj i model, którego używasz na co dzień. Jeśli masz system dwuczęściowy – zabierz i płytkę, i worek.

2. Chusteczki nasączone i suche
W kosmetyczne na wyjścia warto mieć chusteczki do oczyszczenia skóry – te dedykowane stomikom, i te zwykłe – do osuszenia jej przed założeniem nowego sprzętu.

3. Pasta/pierścień uszczelniający (jeśli stosujesz)
Jeśli używasz któregoś z tych produktów podczas rutynowej pielęgnacji stomii, warto mieć go z sobą na wypadek nieplanowanej zmiany worka. Prawidłowo założony worek stomijny (nawet zakładany poza domem) powinien pozostać na skórze do rutynowego czasu jego zmiany. Warto więc, by, o ile to możliwe, podczas wymiany sprzętu poza domem, zastosować wszystkie czynności, które stosowane są podczas wymiany worka we własnej łazience.

4. Chusteczki lub spray z płynem ochronnym
Pomagają lepiej zabezpieczyć i zadbać o skórę, która znajduje się pod stomijną płytką.

5. Mały woreczek lub torba na zużyty sprzęt
Szczelna, dyskretna – może to być mały worek strunowy, lub zwykły foliowy woreczek jednorazowy. Nie zawsze znajdziemy kosz na odpady medyczne – warto więc mieć rozwiązanie na tymczasowe przechowanie zużytego worka.

6. Rękawiczki jednorazowe (jeśli wolisz ich używać)
Małe, lekkie, a w sytuacjach kryzysowych dodają komfortu i higieny.
7. Nożyczki stomijne (jeśli używasz worków do docięcia)
Są nieduże i mieszczą się w kosmetyczce. Jeśli nie decydujesz się na wcześniejsze wycięcie otworów w płytce zapasowego woreczka, warto mieć je z sobą.

W co i jak to spakować?
Forma ma znaczenie. Ma być dyskretnie i wygodnie.
Wielu stomików korzysta z eleganckich, niepozornych kosmetyczek, saszetek, piórników albo organizerów podróżnych. Ważne, by kosmetyczka lub saszetka była:
– niewielka (żeby zmieściła się do torebki, plecaka, teczki),
– wodoodporna (na wypadek zalania),
– funkcjonalna (żeby nic się nie wysypywało przy otwieraniu).

O czym warto jeszcze pamiętać?
– Jeśli często jeździsz samochodem lub spędzasz w nim dużo czasu – warto mieć drugi, większy zestaw awaryjny w aucie.
– Jeśli dużo podróżujesz – warto mieć skompletowaną kosmetyczkę podróżną – w wersji do samolotu. Powinna zawierać woreczki strunowe, do których należy włożyć akcesoria stomijne przed kontrolą bagażu podręcznego). Podczas podróży po Europie z reguły nie ma problemu z przewożeniem nożyczek stomijnych w bagażu podręcznym. Warto jednak wiedzieć, że finalnie o tym, czy można je wnieść do samolotu, decyduje pracownik lotniska dokonujący kontroli bagażu.
– Kosmetyczkę podróżną warto sprawdzać pod kątem tego, czego w niej brakuje (bo zostało wcześniej użyte i wykorzystane). Uzupełnij zużyte elementy, zobacz, czy coś się nie przeterminowało albo nie zniszczyło.
– Pakuj zestaw zgodnie z tym, czego używasz. Najlepszy zestaw awaryjny w kosmetyczce wyjściowej to taki, który odpowiada Twoim przyzwyczajeniom.
Nie wstydź się mieć kosmetyczki czy saszetki ze sprzętem i akcesoriami podczas wyjścia. To nie „torba alarmowa”, to znak Twojej odpowiedzialności. A jeśli pomoże uniknąć stresu – warto ją mieć.
Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli chciałbyś skonsultować ten temat i dopytać o to, co warto mieć w swojej kosmetyczce stomika – zapraszamy do kontaktu. Z wielką przyjemnością pomożemy Ci w tym temacie.
Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me
