Zima i problem z przyleganiem worka stomijnego do skóry brzucha

Zima to czas trudniejszy dla wielu osób. Także osoby ze stomią nierzadko obserwują w tym czasie pewne różnice, a nawet utrudnienia w zaopatrywaniu stomii. I o ile latem w kontekście stomii warto zwracać uwagę na wyższe temperatury i chronić przed nimi sprzęt stomijny i akcesoria do pielęgnacji stomii, tak zimą analogicznie warto obserwować wpływ niższej temperatury na życie ze stomią i obsługę stomijnego sprzętu.

W kontekście zimy i stomijnego sprzętu pojawiają się więc także pytania, co zrobić, by worek stomijny lepiej przylegał (kleił się) do skóry brzucha. Zatem, czy zima to czas gorszego przylegania dla stomików w kontekście wymiany sprzętu stomijnego?
Nie, jeśli właściwie podejdzie się do tego tematu, a zdecydowanie problemowi mniejszej przyczepności bądź trudniejszej instalacji płytki można zaradzić.

Przede wszystkim – kiedy pojawić się może problem z gorszym przyleganiem lub nieklejeniem się płytki do ciała, i co go powoduje?

suchość skóry – zimą, ze względu na niższą wilgotność powietrza i włączone ogrzewanie w pomieszczeniach, skóra może stać się bardziej sucha. Nadmiernie sucha skóra utrudnia prawidłowe przyleganie worka stomijnego, co może prowadzić do jego odklejania.

zmiany temperatury – skóra ochładza się szybko, gdy jest poddawana dynamicznym i częstym zmianom temperatury (wychodzenie z ciepłych pomieszczeń na zimno i odwrotnie). Zimna skóra staje się mniej elastyczna, co utrudnia skuteczne przyklejenie sprzętu stomijnego.

na zdjęciu chusteczki do oczyszczania skóry wokół stomii przykładowych marek, jakie znajdziecie w naszej ofercie

pocenie się z powodu nadmiaru odzieży niedopasowanej ilościowo do temperatury. By chronić się przed zimnem, zimą nosimy więcej warstw odzieży, co może prowadzić do lokalnego przegrzewania i pocenia się skóry wokół stomii. Pot zmniejsza przyczepność przylepca i może powodować jego odklejanie.

tłuste kremy ochronne. Często by przeciwdziałać suchości skóry i przywrócić jej elastyczność, sięgamy po natłuszczające kremy. Kosmetyki te pozostawiają z reguły na skórze warstwę tłustego filmu, a ten skutecznie uniemożliwia przyklejenie sprzętu stomijnego.

przechowywanie sprzętu stomijnego – sprzęt stomijny przechowywany w zbyt chłodnym miejscu może wykazywać brak chęci współpracy. Zanim zostanie więc on użyty, w tym wypadku mówimy o płytce stomijnej, warto ją ogrzać w dłoniach bądź suszarką.

Warto zadbać o kilka rzeczy, które mogą wpływać na przyczepność sprzętu stomijnego. Analogicznie więc:

zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry wokół stomii
warto przeciwdziałać wysuszaniu skóry. Nawilżaj skórę wokół stomii, ale używaj kremów i balsamów, które nie pozostawiają tłustego filmu (wybieraj preparaty dedykowane dla osób z wyłonioną stomią).

zadbaj o to, by skóra przed przyklejeniem nowego woreczka była czysta i sucha (bez żadnego tłustego filmu). By zrobić to skuteczniej, możesz użyć specjalnych gazików odtłuszczających, które pomogą przygotować skórę.

zadbaj o właściwą temperaturę sprzętu stomijnego
Przed przyklejeniem worka ogrzej go w dłoniach lub skieruj na przylepiec strumień ciepłego powietrza z suszarki. Ciepły przylepiec lepiej dostosowuje się do kształtu skóry i mocniej się przykleja.

zadbaj o właściwą temperaturę skóry

unikaj jej przegrzewania i nadmiernego pocenia się. W tym celu warto wybierać odzież z naturalnych, oddychających materiałów, które zapobiegają nadmiernemu poceniu.
W razie potrzeby używaj specjalnych pudrów stomijnych, które pomagają wchłaniać nadmiar wilgoci.

na zdjęciu puder marki oxmed. W naszej ofercie znajdziecie również inne marki oferujące ten produkt

zadbaj o regularną zmianę sprzętu stomijnego
Nie czekaj z wymianą worka, aż sam zacznie się odklejać. Regularna wymiana zmniejsza ryzyko podrażnień skóry i poprawia przyczepność nowego worka.
– zadbaj o właściwy dobór akcesoriów stomijnych
Sięgnij po pasty uszczelniające lub pierścienie modelujące, które pomagają lepiej dopasować sprzęt stomijny do kształtu stomii i skóry.
Warto też sięgnąć po inne produkty wspomagające przyczepność płytki. Są nimi, na przykład:
paski uszczelniające (np. Brava, Eakin, czy Convatec), które poprawiają szczelność i przyleganie płytki.
spray lub chusteczki ochronne do skóry (np. Cavilon), które tworzą dodatkową warstwę ochronną i poprawiają przyleganie kleju.
preparaty barierowe typu druga skóra, które poprawiają przyczepność płytki.

na zdjęciu spray ochronny tzw. „sztuczna skóra” przykładowych marek, jakie znajdziecie w naszej ofercie

jeśli problem mimo zastosowanych czynności nie ustępuje – warto skonsultować się z pielęgniarką stomijną lub opiekunką stomijną, być może konieczna będzie zmiana producenta woreczków.

Jeśli opisany tu problem dotyka właśnie Ciebie, drogi Przyjacielu Stomiku – skontaktuj się z nami. Z przyjemnością podzielimy się z Tobą naszą wiedzą w tym temacie.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dzisiejsza galeria złożona jest ze zdjęć przykładowych akcesoriów stomijnych oraz stomijnych worków, które dostępne są w naszej ofercie. Drodzy Przyjaciele Stomicy zachęcamy Was do kontaktu, jesteś my pewni, że w naszej ofercie (a posiadamy w niej produkty wszystkich dostępnych na naszym rynku marek) znajdziemy te, które pomogą Wam żyć ze stomią lepiej, pełniej i bez stresu.

Dodaj komentarz