Obrzęk stomii – jak go uniknąć i co zrobić, gdy się wydarzy?

Otrzymujemy od Was, Drodzy Przyjaciele Stomicy, wiele pytań. Staramy się na nie wszystkie odpowiadać cierpliwie i obrazowo, tutaj w naszym blogu, podczas spotkań z Wami, podczas realizacji wniosków, czy też podczas konsultacji stomijnych, które uruchomiliśmy – z myślą o jeszcze bliższym byciu obok Was i do skorzystania, z których bardzo Was zachęcamy. 
Jednym z pytań, jakie się pojawia, dotyczy, obrzęku stomii. Czym jest, kto jest na nie podatny, jak mu przeciwdziałać – wyjaśnimy poniżej.

Obrzęk stomii to stan, w którym stoma nadmiernie puchnie, powiększa się i może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie.

foto: pexels

Obrzęk stomii może być wynikiem:
– stanu zapalnego,
– podrażnienia mechanicznego,
– alergii,
– infekcji,
– a nawet nieprawidłowo dobranego sprzętu stomijnego.
Obrzęk stomii czasami występuje przejściowo po operacji, ale może się też pojawić później w sytuacjach wymienionych powyżej.

foto: pexels

Kto jest najbardziej narażony?
– osoby świeżo po operacji (bo tkanki są jeszcze wrażliwe i gojące się),
– stomicy stosujący nieodpowiednio dopasowane płytki i worki (w przypadku, gdy uciskają stomię),
– osoby, które mają skłonności do alergii lub infekcji skórnych,
– osoby cierpiące na choroby jelitowe, jak np. choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
– stomicy, którzy podnoszą ciężary lub w inny sposób nadwyrężają mięśnie brzucha,
– osoby po radioterapii w okolicy jamy brzusznej i miednicy. Naświetlania mogą uszkadzać tkanki, powodować przewlekłe stany zapalne i utrudniać regenerację, co zwiększa ryzyko obrzęku.

foto: pexels

Jak zapobiegać powstaniu tej przypadłości?
Należy być stomia-uważnym. Stomia to nowa rutyna, warto zadbać o nią od początku życia z woreczkiem. Dobre przyzwyczajenia zdecydowanie wpłyną na lepszą jakość życia stomika. Co taka uważność oznacza w praktyce? Trzymanie się paru dobrych przyzwyczajeń.

Warto więc: 
– dobrze dobierać sprzęt stomijny. Stoma nie powinna być uciskana, ale jednocześnie sprzęt musi dobrze przylegać do skóry.

– unikać podrażnień w okolicach stomii. Co to oznacza w praktyce? Ostrożne zdejmowanie sprzętu oraz delikatną higienę okolic stomii (pamiętajmy, żeby nie pocierać skóry wokół stomii – ani oczyszczając ją, ani osuszając).

– dbać o zdrową dietę. Warto nie jeść zbyt dużo na jeden raz i nie jeść tuż przed snem. Należy też unikać produktów powodujących stany zapalne i wzdęcia oraz pamiętać o tym, by pić odpowiednią ilość płynów.

– bezwzględnie unikać przeciążeń. Jeśli u stomika pojawia się skłonność do przepukliny, warto nosić stomijny pas.

– obserwować stomię. Warto przyglądać się stomii, zwłaszcza podczas zmiany woreczka. Jeśli zaczyna puchnąć, warto skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką stomijną.

– w przypadku radioterapii, należy jeszcze troskliwiej dbać o skórę. Pamiętajmy, że naświetlone tkanki mogą być bardziej podatne na podrażnienia i infekcje, dlatego warto stosować specjalistyczne środki pielęgnacyjne.

foto: pixabay

Jak radzić sobie z obrzękiem?
– jeśli temat powstał nagle i nie znika – niezwłocznie skonsultować się z lekarzem,
– jeśli obrzęk jest niewielki i nie powoduje problemów z opróżnianiem worka, można go obserwować i często kontrolować, sprawdzając, czy problem się nie powiększa, dosłownie i w przenośni,
– w przypadku większego obrzęku można stosować zimne okłady, ale nie bezpośrednio na stomię, tylko np. przez gazę,
– jeśli obrzęk utrudnia działanie stomii (np. zwęża światło i powoduje problemy z wydalaniem treści), konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem,
– osoby po radioterapii powinny szczególnie uważać na oznaki podrażnienia i infekcji, bo ich tkanki mogą goić się wolniej niż u innych stomików.

foto: pexels

Dbanie o okolice stomii to rutyna przynosząca pozytywne efekty na wielu płaszczyznach. Jeśli potrzebujesz w tym zakresie pomocy, Drodzy Przyjaciele Stomicy, nie wahaj się skontaktować z nami. Zapraszamy serdecznie.

Pozdrawiam, Med4Me Team

Dodaj komentarz