Bardzo głośna stomia, czy to już na zawsze?

Stomia, to nie tylko woreczki i akcesoria stomijne. Wyłonienie stomii to cały szereg niepokojów i tematów do ogarnięcia. To także wiele pytań. Jednym z nich jest to o odgłosy. A mianowicie, czy stomia jest zawsze taka głośna jak tuż po jej wyłonieniu?

foto pixabay

Już uspokajamy… NIE. Głośna stomia zaraz po wyłonieniu to nie jest stan „już na zawsze”. Warto wziąć pod uwagę, że po operacji, jelita są podrażnione i potrzebują czasu, by się uspokoić. Przez pierwsze tygodnie mogą intensywnie pracować, wydając głośne dźwięki.

Dlaczego? Ponieważ:
– po operacji często gromadzi się powietrze w jelitach.
– perystaltyka (ruchy jelit) jest zaburzona i może działać chaotycznie.
– dieta stomika zaraz po operacji z reguły jest płynna i lekkostrawna, co może sprzyjać gazom.

Czy taka sytuacja się unormuje, a jelita ucichną?
Tak. U większości stomików jelita dostosowują się do nowego rytmu życia w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. W miarę jak organizm wraca do równowagi, dźwięki stają się rzadsze i mniej intensywne.

foto: pixabay

Co można zrobić, by kontrolować dźwięki wydobywające się ze stomii?
– unikać produktów, które powodują tworzenie się gazów. Dotyczy to napojów gazowanych, roślin strączkowych, kapusty, cebuli.
– jeść powoli i dokładnie przeżuwać. Temu tematowi zdecydowanie poświęca się za mało uwagi, a ma ogromne znaczenie. Szybkie jedzenie, nieuważne żucie i przełykanie dużych kęsów może sprzyjać połykaniu powietrza, które prowadzi do nasilenia się problemu głośnej pracy jelit.

foto: pixabay

– postawić na regularną aktywność fizyczną. Ruch zdecydowanie pomaga regulować perystaltykę. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych, należy włączyć ją do życiowej rutyny.
– obserwować swój organizm i jego zachowanie w różnych sytuacjach. Czasem zmiana pozycji ciała pomaga w uwolnieniu gazów w mniej słyszalny sposób.
– zadbać o to, by mieć dobrze dopasowany sprzęt stomijny. Worki z filtrem mogą zmniejszać gromadzenie się gazów i ich wydostawanie się z hałasem.

Wiele rzeczy związanych ze stomią, które budzą niepokój, a nawet strach, z czasem normuje się i przestaje przerażać. Często wystarczy rzetelna informacja na dany temat, profesjonalna porada, co zrobić, by poprawić jakość życia ze stomią lub czego nie robić, by jakości tej nie obniżać – by życie po operacji wróciło na właściwe, dobre tory. Podobnie jest z dźwiękami wydobywającymi się ze stomii. Jeśli mimo zastosowania powyższych sugestii temat nie wycisza się, a stomia nadal jest wyjątkowo głośna i przeszkadza w codziennym życiu, warto skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką stomijną.

foto: pexels

Zachęcamy do kontaktu i do skorzystania z naszych darmowych konsultacji, podczas których możecie wyjaśnić wiele niepokojących Was rzeczy. Czasami, rzucenie nowego światła na temat, który przeraża, sprawia, że jest on do rozwiązania.

Jak mówią nasi partnerzy z Fundacji STOMAlife, która na co dzień wspiera stomików – w przypadku stomii nie ma pytań niemądrych i nie w porę. Każde pytanie to sygnał, że w danym temacie potrzebujecie wsparcia. Zachęcamy Was do kontaktu. Razem zdecydowanie łatwiej będzie ogarnąć każdy stoma-temat, zdejmując z niego łatkę problemu i zamieniając ją na zwykłą rutynę.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me Team

Dodaj komentarz