Stomik i wiosna – jak dbać o siebie wiosną?

Już od zeszłego tygodnia możemy się cieszyć meteorologiczną wiosną. Przyszła wraz z dniem 1 marca. I o ile na tę kalendarzową trzeba jeszcze chwilkę poczekać, zdecydowanie widać, że natura budzi się z zimowego snu.

Wiosna to czas ożywienia natury, jednak dla stomików może to być okres pełen wyzwań zdrowotnych. Zmiany temperatury oraz aktywność związana z sezonowymi zajęciami mogą mieć wpływ na komfort i pielęgnację stomii.
Jako, że prawdziwa ciepła wiosna już tuż tuż, warto poznać kilka praktycznych porad, jak zadbać o siebie, by mając stomię, cieszyć się nią bez stresu.

Regularna higiena okolic stomii.
Wraz z nadejściem cieplejszych dni i zwiększoną aktywnością fizyczną, ważne jest, aby jeszcze bardziej dbać o higienę stomii. Należy pamiętać, że nic nie tłumaczy odkładania zmiany woreczka w nieskończoność. Regularne mycie i suszenie skóry wokół stomii pomaga zapobiegać podrażnieniom i infekcjom.

Ochrona skóry
Wiosna to cieplejsze dni i więcej słońca. Podczas wiosennych spacerów lub aktywności na świeżym powietrzu, warto pamiętać o ochronie skóry wokół stomii przed promieniowaniem UV. Jak? Unikając bezpośredniego wystawiania stomii na działanie promieni słonecznych. Takie działanie może doprowadzić do poparzeń lub podrażnień. Przebywanie bez woreczka dłużej niż to konieczne jest absolutnie niewskazane w przypadku ileostomii i urostomii. To stomie które pracują non stop. Odkrywanie ich na czas dłuższy niż zmiana woreczka prowadzić będzie do do ryzyka dodatkowych podrażnień treścią jelitową. Dlatego bezwzględnie należy ją chronić, zakładając stomijny woreczek.

Dieta ma znaczenie
Warto ją więc dostosować do pory roku: Wiosną często zmienia się nasza dieta, z tej rozgrzewającej w tę orzeźwiającą. Warto też dodatkowo wprowadzić do niej zdrowe elementy takie jak warzywa i owoce i zredukować potrawy z definicji niezdrowe lub źle wpływające na samopoczucie stomika.
Rekomenduje się więc unikanie ciężkich i tłustych potraw, które mogą obciążać układ trawienny, a wprowadzenie w ich miejsce tych, które go wspomagają.

Regularna aktywność fizyczna. Niezbitym faktem jest, że wiosna zachęca do większej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Także stomików, co jest doskonałą wiadomością 🙂
I choć dla stomików może to być dodatkowe wyzwanie, to warto się go podjąć. Regularne ćwiczenia mogą przynieść wymierne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego stomików. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Stomia, sport i dobre samopoczucie

Warto jednak dopasować wybraną aktywność do warunków atmosferycznych, a także własnych sił i kondycji. Z tego powodu warto celować w aktywności odpowiednie dla swoich możliwości i unikanie tych, które mogą zwiększać ryzyko urazów lub dyskomfortu.

Nawadnianie to podstawa
Nie tylko wiosną. Choć właśnie wtedy, gdy z powodu lepszej pogody i temperatury stomicy zaczynają sięgać po liczne aktywności fizyczne, ryzyko odwodnienia stanowi bardzo realne zagrożenie.
Wiosną, wraz z cieplejszymi dniami, organizm potrzebuje większej ilości płynów. Wychodząc na spacer, jogging bądź wycieczkę nad wodę warto mieć z sobą butelkę wody.

Wiosna to czas, gdy z definicji czujemy się lepiej. Wszystko budzi się do życia. I nam przybywa energii. Stomicy nie są, a już na pewno nie powinni stanowić tu wyjątku. Drodzy Przyjaciele Stomicy, pamiętajcie o aktywności fizycznej i zdrowej diecie, o to, byście mieli dobry, dobrze dobrany sprzęt, zatroszczymy się my

Dodaj komentarz