U – jak utylizacja zużytych woreczków

Wyłonienie stomii często stwarza konieczność radzenia sobie z wieloma nowymi, trudnymi i trudno akceptowalnymi rzeczami.
Życie stomika wkracza w nową rzeczywistość. Wymaga ona nie tylko codziennej pielęgnacji i dbałości o zdrowie, ale także odpowiedniej utylizacji zużytych worków stomijnych. Jest to niezwykle istotny aspekt dbania o stomię , zarówno z punktu widzenia higieny, jak i troski o środowisko.

foto pixabay

Do tej pory skupialiśmy się na stomikach oraz woreczkach w kontekście ich dopasowania, używania i zmieniania. Coraz częściej jednak pojawia się pytanie dotyczące utylizacji zużytych już woreczków.
Poniżej kilka uwag, na co warto zwracać uwagę w tym, tylko z pozoru błahym temacie.

Zamykanie zużytych woreczków stomijnych
Po każdej zmianie worka stomijnego ważne jest, aby upewnić się, że jest zamknięty (jeśli to woreczek odpuszczający). Większość nowoczesnych worków stomijnych wyposażona jest w system zamykania, który umożliwia uszczelnienie worka przed wyrzuceniem. Zdejmując zużyty woreczek, upewnij się, że został on dokładnie zamknięty. Dlaczego to takie ważne? Treść w zużytym stomijnym woreczku ma różną konsystencję. Jednak, bez względu na to, czy woreczek zmienia urostomik, ileostomik czy kolostomik – treść może się wydostać z niezamkniętego woreczka. Zamykanie zużytego worka pozwoli więc uniknąć problemów związanych z wyciekami i rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów.

Pakowanie zużytych woreczków do woreczków
Po zamknięciu zużytych worków stomijnych warto umieścić je w specjalnych workach, dzięki którym woreczek nie będzie generował zapachu. Ograniczone też zostanie ryzyko wyciekania z niego niewypłukanych resztek. W sieci naszych sklepów każdy stomik może zaopatrzyć się w woreczki na woreczki,. Jednak, gdy ich nie ma pod ręką wystarczy zwykła foliowa jednorazówka. Wyrzucanie zużytych woreczków dodatkowo włożonych do innych woreczków pozwoli uniknąć potencjalnych zagrożeń dla higieny osobistej oraz zapewni ich bezpieczną utylizację.


Kubeł na woreczki
Gdzie powinno się wyrzucać zużyte worki stomijne?
Woreczki stomijne (a także waciki, gaziki, cewniki i to, czego stomik używa podczas zmiany woreczka) można wyrzucać wprost do śmieci mieszanych – nigdy do toalety! Oczywiście warto posegregować to, co trzeba wyrzucić, niemniej, ze względu na specyfikę tych rzeczy, nie zawsze jest to możliwe.

foto pixabay

Utylizacja”? Wystarczy właściwy kosz na odpady zmieszane
Według polskiej Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz.U. 2023 poz. 1587), odpady medyczne to te powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. To oznacza, że w przypadku zużytego sprzętu stomijnego i cewników stosowanych w domach, mamy do czynienia z odpadami komunalnymi. I właśnie tak należy je traktować.

foto pixbay


Ochrona środowiska
Podczas utylizacji zużytych worków stomijnych ważne jest również dbanie o środowisko. Nasi przyjaciele stomicy często poruszają ten temat właśnie w tym kontekście. Dobrze jest pamiętać o podstawowych zasadach dbania o środowisko. Śmieci, w tym wypadku te będące pozostałościami po wymianie woreczka, wyrzucać należy do śmietnika na odpady zmieszane.

NIE – do toalety.
NIE – nie do lasu
A TAKŻE – NIE – w parku w krzaki (jeśli stomik zmienia woreczek w terenie, poza domem).

foto pixabay

Zachowanie prawidłowej higieny oraz odpowiednia utylizacja zużytych worków stomijnych są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu każdego stomika.
I choć temat w kontekście stomii wydaje się być błahy, ma głęboki sens.
Dbanie o właściwą utylizację produktów będących efektem zaopatrywania stomii to nie tylko obowiązek. To także forma troski o środowisko i przyszłe pokolenia.

foto pixabay

Dodaj komentarz