-
Woda to nie wszystko. Jak nawadniać się efektywnie
Wydawałoby się, że w kwestii nawodnienia się przy stomii wszystko jest proste – pić dużo wody i będzie dobrze. Każdy stomik wie jednak, że w temacie życia ze stomią nie wszystko działa tak, jak „z instrukcji obsługi”. A zwłaszcza wtedy, gdy słońce zaczyna świecić mocniej i słupki wskazujące temperaturę pędzą w górę. To czas, gdy wszyscy, także stomicy,…
-
Wynicowanie stomii, co to?
Stomia, zwłaszcza dla świeżo wyłonionego stomika, to wiele pytań, a nierzadko także wiele zmartwień i powód do wielkiego stresu. Na samym początku swojej drogi ze stomią nowy stomik zasypany zostaje nazwami, terminami, zależnościami, które trzeba zapamiętać i użyć we właściwej kolejności. Bardzo rzadko nie jest to możliwe z prostej przyczyny – z powodu mnogości informacji, które trzeba przyjąć i…
-
Jak szybko wybrać właściwy worek stomijny?
To jedno z najczęściej padających pytań w kontekście stomii. I to konkretne pytanie nie dziwi wcale, zważywszy na to, że o ile na dobre życie ze stomią składa się wiele czynników, o tyle właściwie dobrany sprzęt napędza pozostałe. Jak to działa? Dobrze dobrany sprzęt to:– życie bez bólu,– zdrowa skóra wokół stomii,– minimalne ryzyko podciekania treści,–…
-
Lepiej zapobiegać… „Stoma-awaria” w hotelu
Stoma-awarie się zdarzają. Nawet doświadczonym stomikom, choć tym osobom zdecydowanie rzadziej. Czym jest stoma-awaria? W nomenklaturze stomików to niekontrolowane odklejenie się worka stomijnego, zarówno w warunkach domowych, jak i poza nim Wielu stomików boi się, jak to sami nazywają: publicznej kompromitacji i wielkiego stresu, jaki się z nią wiąże. Wolą oni ograniczyć swoją aktywność towarzyską niż narazić…
-
Myć, czy tylko wycierać?
Woreczki stomijne dzielą się m.in. ze względu na długość użytkowania, czyli na te wymieniane od razu po ich napełnieniu – to worki stomijne zamknięte, oraz te do wielokrotnego odpuszczania z nich treści (czyli worki otwarte). Jeśli chodzi o worki zamknięte, sprawa jest prosta – po napełnieniu worek się zmienia. Koniec historii. Trochę inaczej jest w przypadku…
-
Jak dbać o stomię wiosną
Przyszła i jest. Wiosna. Dla stomików to doskonała wiadomość. Mogą pełniej i lepiej cieszyć się ta wyjątkową porą roku. Wiosna to także czas, gdy stomik powinien zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy związanych z pielęgnacją stomii. Oto, na co warto uważać: 1/. Zwiększona potliwośćwraz ze wzrostem temperatury skóra pod płytką stomijną może się bardziej pocić,…