P – jak potówki pod płytką i jak sobie z nimi radzić

Warto zauważyć, że za swędzenie pod stomijną płytką nie zawsze odpowiada podciekanie. Nierzadko powodem są niepozorne, ale mocno utrudniające życie – potówki.

Potówki pod płytką stomijną to dość częsty problem, zwłaszcza gdy skóra nie ma wystarczającego dostępu do powietrza, jest wilgotna lub narażona na podrażnienia.

Czy można zrobić coś, by poprawić swój komfort fizyczny i psychiczny? Zdecydowanie tak. Od czego zacząć?

1. Najważniejsze: nie drap! To tylko pogorszy sytuację.
To trudne, ale dla własnego dobra warto się powstrzymać. Drapanie swędzących miejsc wokół stomii może doprowadzić do przerwania ciągłości skóry, co w tym miejscu bywa uciążliwe i trudne do zaleczenia.

2. Pozwól skórze oddychać
– Jeśli to możliwe, daj skórze chwilę odpocząć od sprzętu – wietrzenie skóry wokół stomii kilka – kilkanaście minut dziennie może pomóc. Zdecydowanie łatwiej tę sugestię wprowadzić w życie, gdy jest się posiadaczem kolostomii. W przypadku ileostomii i urostomii, które pracują bez większych przerw, taka opcja jest raczej niewykonalna.
– Podczas zmiany sprzętu dobrze oczyść i dokładnie osusz skórę. Jeśli jest to możliwe, pozostaw skórę odkrytą, aby dobrze wyschła.

na zdjęciu, puder marki Oxmed. To tylko przykład ilustrujący dzisiejszy temat. W naszej ofercie znajdziesz pudry wszystkich dostępnych w Polsce marek

3. Stosuj odpowiednie akcesoria do pielęgnacji skóry wokół stomii.
Co może pomóc?
– puder stomijny – może pomóc wchłonąć wilgoć i zmniejszyć podrażnienia. Należy go jednak nakładać cienką warstwą i delikatnie strzepnąć nadmiar, by nie zmniejszać przyczepności płytki.
– maść nawilżająca bez tłuszczu i olejów – np. zawierająca pantenol lub alantoinę, które łagodzą podrażnienia.
– spray z barierą ochronną – tworzy warstwę ochronną na skórze. Warto pamiętać, by po jego nałożeniu na skórę poczekać do całkowitego wyschnięcia preparatu (nie należy go ścierać), zanim na ciało naklei się nową płytkę.

na zdjęciu bariery ochronne marki: Trio oraz Welland. Zadzwoń i zapytaj nas o inne dostępne w Polsce marki – mamy u siebie wszystkie 🙂

4. Unikaj wilgoci wokół stomii
Jeśli problem pojawia się regularnie, warto sprawdzić, czy wokół stomii nie gromadzi się nadmierna wilgoć. By uniknąć kontaktu wilgoci ze skórą, warto używać pasty uszczelniającej nakładanej wokół stomii lub aplikowanego w ten sam sposób pierścienia hydrokoloidowego.

powyżej pasta stomijna i pierścienie uszczelniające. Wykorzystane do zilustrowania artykułu marki to: Salts oraz Convatec. Pamiętajcie, że to tylko przykłady posiadanych przez nas produktów. Poza tymi markami w naszej ofercie znajdziecie drodzy Przyjaciele Stomicy, wszystkie dostępne na polskim rynku marki past oraz pierścieni uszczelniających

5. Zmień sprzęt stomijny (jeśli to konieczne)
Potówki mogą się pojawiać także wtedy, gdy płytka podrażnia skórę. By wykluczyć tę możliwość, warto przetestować inny rodzaj płytki lub skorzystać ze sprzętu oferowanego przez innego producenta. O radę w tym zakresie zapytaj swoją opiekunkę stomijną.

Czasem pomóc może również zmiana częstotliwości wymiany sprzętu stomijnego. Takie działanie może zapobiec długotrwałemu kontaktowi wilgoci ze skórą, a także pozwolić skórze na (choćby krótki) odpoczynek od zakrywającego ją sprzętu.

na zdjęciu, worki stomijne marki Salts To tylko przykład ilustrujący dzisiejszy temat. W naszej ofercie znajdziesz, drogi Przyjacielu Stomiku worki stomijne wszystkich dostępnych w Polsce marek

6. Jeśli problem nie mija mimo podejmowanych prób, by go zażegnać
Jeśli potówki utrzymują się dłużej, stają się bolesne lub zamieniają się w sączące zmiany skórne, warto skonsultować się z pielęgniarką stomijną lub dermatologiem. Może być konieczne zastosowanie specjalnych środków przeciwgrzybiczych lub przeciwzapalnych.

Drogi Przyjacielu Stomiku, jeśli borykasz się z dokładnie takim problemem i nie udaje Ci się go usunąć – skontaktuj się z nami. Jesteśmy pewni, że razem będziemy w stanie przywrócić Ci komfort, na jaki zasługujesz.

Pozdrawiamy serdecznie, Med4Me

Z myślą o Tobie, drogi Przyjacielu Stomiku uruchomiliśmy bezpłatne konsultacje stomijne. Jeśli masz jakieś pytania – zadzwoń, postaramy się pomóc i rozwiać Twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz